Adana Kadın Platformu’ndan 19 kadının gözaltına alınmasına tepki: “Bize reva görülen erkek-devlet şiddetini kabul etmiyoruz”

Adana Kadın Platformu, TJA'lı 19 kadının gözaltına alınmasına karşı eylem yaptı. Eylemde okunan açıklamada "Bize reva görülen erkek-devlet şiddetini kabul etmiyoruz. Gözaltına alınan bütün kadınlar derhal serbest bırakılmalıdır. Tutuklama ve rehin alma politikalarınızla kadın mücadelesini susturamayacaksınız" denildi

Adana Kadın Platformu’ndan 19 kadının gözaltına alınmasına tepki: “Bize reva görülen erkek-devlet şiddetini kabul etmiyoruz”

Adana Kadın Platformu, 19 kadının gözaltına alınmasını İnönü Parkında protesto etti.

Platform adına basın metnini avukat Sevil Aracı Bek okudu.

Aracı, “Ülkeyi savaş ve soykırım politikalarıyla yöneten AKP-MHP ittifakı, 29 Kasım’da 14 ilde Tevgera Jinên Azad (TJA)’lı kadınlara yönelik yapılan operasyonlarla Ankara merkezli soruşturma kapsamında 19 kadın arkadaşımızı hukuksuz bir şekilde gözaltına almıştır. ‘Jin, Jiyan, Azadî’ sloganının evrenselleştiği bir dönemde kadın katliamlarına, çocuk istismarlarına, eşitsiz dünya koşullarına ve erkek egemen akla karşı 25 Kasım’da alanlardaki mücadeleyi hazmedemedi. Kadın ve Kürt düşmanı erkek iktidar adeta kadınlardan intikam alırcasına, fütursuzca saldırıyor, kadınları gözaltına alıyor ve tutukluyor” dedi.

Aracı açıklamasına şu şekilde devam etti:

Sizlerin baskısına, tahakkümüne biz kadınlar itaat etmeyeceğiz. Bugün TJA’ya yönelik gerçekleştirilen bu operasyon başta Kürt kadınları olmak üzere özgürlük ve gelecekleri için mücadele eden kadınlara yöneliktir. Bir kez daha hatırlatıyoruz; yüzlerce kadın arkadaşımız başta kadınların özgürlüğü olmak üzere, tüm halkların özgürlüğü için mücadele eden kadınlar, bugün cezaevlerinde rehin tutuluyor. Yıllardır, kadın mücadelesine yönelik baskı, sindirme politikaları yürütülüyor. Kadınlar katlediliyor, katilleri yasalarla korunuyor, özel savaş politikalarıyla kadın bedeni üzerinden bir toplum çökertilmeye çalışılıyor. Biz kadınlar bunun farkındayız. Bu tekçi erkek zihniyetine karşı mücadele yürütüyoruz, örgütleniyoruz, hiçbir baskı, hiçbir şiddet, hiçbir yönelim bizi mücadelemizden geri adım attıramayacak. Bugüne kadar alanları terk etmedik, etmeyeceğiz.

Dünyanın her yerinde sokaklara çıkarak, erkek devletin; savaş politikalarını, yoksulluğu, kadına yönelik her türlü şiddeti ifşa ettik, 25 Kasım’da birçok ilde “devlet şiddetine” karşı mücadele ettik ve kadın mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Biliyoruz ki kadınların mücadelesine polis barikatlarıyla gelen bu tekçi, erkek egemen, faşist zihniyet, kadınların direnişi ve öfkesi ile yıkılacaktır. İktidarın her sıkıştığında kadınların mücadelesini hedef alarak kendi bekalarını, geleceklerini korumaya çalışanlar bilmelidir ki, sizleri tarihin karanlık çöplüğüne atacak olan biz kadınlarız. Korkuyorsunuz ve diyoruz ki; korkun bizden!

Bize reva görülen erkek-devlet şiddetini kabul etmiyoruz. Gözaltına alınan bütün kadınlar derhal serbest bırakılmalıdır. Tutuklama ve rehin alma politikalarınızla kadın mücadelesini susturamayacaksınız. Haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmiyoruz.

Kadın mücadelesini kriminalize etmeye çalışan iktidarın başta İstanbul Sözleşmesi ve eş başkanlık olmak üzere kazanımları hedef alınıyor. İktidar şunu net bilmelidir ki; istenilen makul ve makbul kadınlar olmayacağız. Büyük bedellerle elde ettiğimiz kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Yaşamın ve mücadelenin her alanında ‘Jin, Jiyan, Azadî’ demeye devam edeceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur