ABD Savunma Bakanı Austin: “Türkiye’nin Suriye’de yeni bir askeri operasyon düzenlemesine güçlü şekilde karşıyız”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin arasında yapılan telefon görüşmesinin ardından Pentagon'un yaptığı yazılı açıklamada "Bakan Austin gerilimin düşürülmesi çağrısında bulundu ve Bakanlığın Türkiye'nin Suriye'de yeni bir askeri operasyon düzenlemesine güçlü karşıtlığını paylaştı" denildi

ABD Savunma Bakanı Austin: “Türkiye’nin Suriye’de yeni bir askeri operasyon düzenlemesine güçlü şekilde karşıyız”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile telefonda görüştü. Görüşmenin ardından Milli Savunma Bakanlığı da Pentagon da yazılı açıklama yaptı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada şunlar ifade edildi:

Austin, IŞİD’i yenmek için Suriye’de yerel ortaklarla birlikte çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit eden son hava saldırıları da dâhil olmak üzere, Suriye’nin kuzeyinde ve Türkiye’de tırmanan eylemlerden duyduğu endişeyi dile getirdi. Bakan Austin gerilimin düşürülmesi çağrısında bulundu ve Bakanlığın Türkiye’nin Suriye’de yeni bir askeri operasyon düzenlemesine güçlü karşıtlığını paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları çerçevesinde ‘terörle mücadele operasyonları’ yapıldığı ifade edildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur