Yükseköğretim bütçesi: “Üniversitelerin temel hizmetleri sınırlandırması ve öğrencilerin harcamalarının artması bekleniyor”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, yükseköğretime ayrılan bütçeye dair hazırladığı raporda "Üniversitelerin temel hizmetleri sınırlandırması ve öğrencilerin harcamalarının artması bekleniyor" dedi

Yükseköğretim bütçesi: “Üniversitelerin temel hizmetleri sınırlandırması ve öğrencilerin harcamalarının artması bekleniyor”

Bütçe görüşmeleri Meclis komisyonlarında devam ederken Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, yükseköğretime ayrılan bütçeye dair görüşlerini açıkladı. 2023 yükseköğretim bütçesinin merkezi bütçeye oranının yine düşük olduğunu vurgulayan Eğitim Sen, “AKP hükümetinin yükseköğretim sisteminin ihtiyaç duyduğu kaynağı genel bütçeden karşılama noktasındaki cimriliğini sürdürdüğünü göstermektedir” dedi.

Üniversiteere ayrılan bütçenin önemli bir bölümünün personel ücretleri gibi zorunlu giderler olduğunu ifade eden Eğitim Sen, “2023 yılı için öngörülen bütçelerde, özellikle üniversitelerdeki temel hizmetlerin sınırlandırılması, dolayısıyla öğrencilerin cepten yapılan harcamalarının belirgin şekilde artması beklenmektedir” dedi.

Raporda öne çıkan kısımlar şöyle:

  • Son 20 yıl içinde devlet üniversitesi sayısı 53’ten 129’a, toplam üniversite sayısı ise 76’dan 204’e çıktı. Aynı dönemde öğrenci sayısı ise 1,9 milyondan 8 milyona ulaştı.
  • Üniversite bütçelerindeki yıldan yıla yaşanan artışın tamamen personel giderleri gibi zorunlu harcamaları karşılamaya yöneliktir.
  • Genel eğilim Hazine yardımının her geçen yıl azaltılması ve üniversitelerin kendi gelirlerini yaratmaya zorlanması yönündedir
  • 2023 yılı için öngörülen bütçelerde, özellikle üniversitelerdeki temel hizmetlerin sınırlandırılması, dolayısıyla öğrencilerin cepten yapılan harcamalarının belirgin şekilde artması beklenmektedir.
  • Yükseköğretim kurumları bütçesinin yüzde 74’ü zorunlu giderler arasında yer alan zorunlu personel harcamalarına (personel giderleri (yüzde 64)+sosyal güvenlik kurumu devlet primi giderleri (yüzde 10)) ayrılmıştır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur