Van, Hakkari, Adana, Hatay ve Mersin’de yapılmak istenen eylemlere polis saldırdı

Van, Hakkari, Adana, Hatay ve Mersin'de yapılmak istenen eylemlere polis saldırdı

Van, Hakkari, Adana, Hatay ve Mersin’de yapılmak istenen eylemlere polis saldırdı

Mersin

HDP Mersin İl Örgütü, Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yapmak istedi. Açıklama öncesi il binasını abluka altına alan polis, kitlenin binadan çıkmasını engelledi. Polis valilik kararını gerekçe göstermesi üzerine kitle il binası önünde oturma eylemi yaptı. Oturma eylemine Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Halkevleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı. Kitle oturma eyleminde sık sık, “Kobanê düşmedi düşmeyecek”, “Kobanê umuttur, umut dimdik ayakta”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Bijî berxwêdana Kobanê” sloganları attı.

Burada konuşan HDP Mersin İl Eş Başkanı Hoşyar Sarıyıldız, valiliğin yasaklama kararı ile Türkiye’nin saldırılarını kınayarak, “Bu savaş politikalarının halklara herhangi bir faydası olmayacaktır. Kobanê düşmedi düşmeyecek” dedi.

Van

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad – TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van il örgütü, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda kişi, ilçe binası önünde bir araya geldi. Polis, ilçe binasını tamamen kapatırken, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ablukadan çıkarak, açıklama yapmak istedi. Bu sırada kitle, “Bijî Berxwedana Kobanê” sloganları attı. Orhan’ın açıklaması sırasında HDP Van İl Eş Başkanı Handan Karakoyun darp edildi. Açıklamanın yapıldığı sokağı kapatan polis, kalkanlarda ilçe binası önünde kitleyi binanın içerisine soktu. Gazetecilere de müdahale eden polis, Yeni Yaşam ve Xwebun Gazetesi çalışanı Şakir Bedir’i gözaltına alındı.

Hakkari/Yüksekova

Hakkari’de HDP Yüksekova İlçe Örgütü, basın açıklaması yapmak istedi. Açıklama öncesi ilçe örgütü binasının kapısı zırhlı araçlar ve polisleri tarafından kapatılırken, parti binasının bulunduğu ara sokaklar ise yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. Çarşı merkezinde parti binasına doğru gelen yol ise trafik polisleri tarafından kapatıldı. Açıklamaya izin verilmemesi üzerine balkona çıkan yurttaşlar sloganlarla durumu protesto etti, polis protestoyu siren sesleriyle bastırmaya çalıştı.

Siren sesleri arasında il binası balkonunda açıklama yapan HDP ilçe yöneticisi Emin Ertuş, bir açıklama yaptı. Açıklama sonrası yurttaşlar siren sesleriyle bastırılan sese rağmen sık sık, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganını attı.

Adana

HDP Adana İl Örgütü ve Adana Birleşik Mücadele Güçleri, HDP Çukurova ilçe binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük hava saldırılarını protesto etmek istedi. HDP’nin basın açıklamasına polis izin vermedi. Açıklamaya hazırlanan HDP üyeleri bina önünde bekledikleri esnada çevik kuvvet ve sivil polisler HDP üyelerini şiddet kullanarak bina içerisine girmeye zorladı.

O esnada görüntü alan Evrensel Gazetesi muhabiri Volkan Pekal da polislerce darp edildi.

Polis saldırısında HDP Adana İl Eş Başkanlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 10 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Parti binasında konuşan HDP Adana İl Eş Başkanı Mehmet Karakış, operasyonlara tepki göstermek ve barış talep etmek için topladıklarını belirterek, polis saldırısıyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. Karakış, “Biz bu ülkenin vatandaşları olarak Türkiye’nin başka bir ülkenin sınırları içerisinde savaşa girmesini istemiyoruz” diye konuştu.

Hatay

HDP İskenderun İlçe Örgütü, binalarında yaptıkları basın açıklamasıyla Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük hava saldırılarını protesto etti. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada basın metnini okuyan HDP İskenderun İlçe Eş Başkanı Abdurrahim Şahin, “TSK’nin hava saldırıları bir an önce son bulmalıdır” dedi. HDP Erzin ve Dörtyol ilçe örgütleri önünde de basın açıklamaları yapılarak, saldırı protesto edildi.

Sendika.Org, Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur