Üniversiteli kadınlar faşistlerin tehditlerine karşı eylemde: “Kampüslerimizde tacizci, faşist çetelere yer yok”

Üniversiteli kadınlar İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü'nde faşistlerin saldırı ve tehditlerine karşı yaptıkları eylemde, faşistlerin bu tacizleri polis ve özel güvenliklerin gözetiminde yaptıklarının altını çizerken AKP-MHP faşist iktidarına ve üniversitelerdeki tacizci faşist çetelere karşı kadınların özgürlük mücadelesini sürdüreceklerini söyledi

Üniversiteli kadınlar faşistlerin tehditlerine karşı eylemde: “Kampüslerimizde tacizci, faşist çetelere yer yok”

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü önünde faşistler üniversiteli kadınları önce bir kafede sıkıştırıp tehdit etti, ertesi gün de saldırıp tecavüz tehditleri savurdu. Tehditlerin ardından üniversiteli kadınlar Beyazıt’ta eylemdeydi.

Tacizlerin ve tehditlerin özel güvenliklerin ve polislerin ‘gözetiminde’ yapıldığını ifade eden üniversiteli kadınlar, kadın düşmanı iktidarın bu saldırıların temel sorumlusu olduğunu belirtti. Açıklamada faşistlerin çeşitli üniversitelerde yaptıkları saldırıları anımsatan üniversiteli kadınlar şunları söyledi:

“Mücadelemizde hiçbir engel tanımayacağız” naraları ile üniversitelerde kadınlara ve LGBTİ+lara saldıran, devletin erkek egemen politikasının devamcısı olan ülkü ocaklarının kadın katili ve tecavüzcü zihniyetini İran’da katledilen Mahsa için Cebecide ses çıkarmak isteyen kadın arkadaşlarımıza saldırılarından biliyoruz. Geçen yıl Ankara Üniversitesi’nde elinde bıçak ile kadın arkadaşlarımıza saldıranlardan biliyoruz. İstanbul üniversitesinde LGBTİ+’ların etkinliklerine siyasal islamcı çetelerin saldırılarını engellemeyip desteklediğinden de biliyoruz.

Hacettepe Üniversitesi’nde newroz kutlaması yapmak isteyen öğrencilere saldıran da yine bu faşist çetelerdir. Özgecan Aslan’ın katili Suphi Altındöken, aynı çetenin üyesidir. Şule Çet’in katilinin avukatlığını yapan bu faşist çetenin reisi Büyükkayaer’dir. Aydın’da 16 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunan Alpay Çömez Ülkü Ocakları başkanıdır. Aleyna Çakır’ın ve Esra Hankulu’nun faili Ümitcan Uygun’un yine Ülkü Ocakları ile bağı olduğunu MHP binasında çekildiği fotoğraflarından biliyoruz.

Üniversiteli kadınlar AKP-MHP faşist iktidarına ve üniversitelerdeki tacizci faşist çetelere karşı kadınların özgürlük mücadelesini sürdüreceklerini ifade ederek 25 Kasım’a çağrı yaptı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur