Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden polis saldırısı ve gözaltıya ilişkin İHD’de açıklama

Suruç Aileleri İnisiyatifi, 88. ay adalet nöbetine yönelik polis saldırısı ve gözaltıya ilişkin İHD İstanbul Şubesinde basın toplantısı düzenledi. Aileler, "5 Aralık'ta mahkemede, 20 Aralık'ta ve her ayın 20'sinde 33'leri anacağız” dedi, çağrı yaptı

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden polis saldırısı ve gözaltıya ilişkin İHD’de açıklama

Suruç Aileleri İnisiyatifi, 88. ay adalet nöbetine yönelik polis saldırısı ve gözaltıya ilişkin İHD İstanbul Şubesinde basın toplantısı düzenledi. Açıklama esnasında salona “Suruç için adalet mücadelemiz yasaklanamaz” yazılı pankart asıldı.

İlk olarak söz alan Emrah Topaloğlu, bu yasaklamaların ilk olmadığını kaydetti. “Alışmayacağız ve mücadele edeceğiz” dedi.

5 Aralık’ta görülecek Suruç davasına çağrı yapacaklarını da anımsatan Topaloğlu, davanın kritik durumda olduğunu belirtti. “Mahkeme ne zaman kritik duruma gelse davayı kapatmaya çalışıyor ama sahiplenildiğinde geri adım atıyor” diyen Topaloğlu, davaya katılım çağrısı yaptı.

Topaloğlu, anmaya katılanlardan Ekin Saygılı’nın bir kaburgasının kırıldığını, beyin travması yaşadığını ve kulak zarının zedelendiği bilgisini paylaştı.

Suruç İçin Adalet Platformu avukatlarından Doğukan Taşdan, iktidarın Suruç katliamını aydınlatmak yerine katledilenleri anmak isteyenlere saldırdığını hatırlattı.

Taşdan, 5 Aralık’ta görülecek Suruç Katliamı Davasına çağırdı.

Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden Cemil Yıldız’ın eşi Sultan Yıldız, gözaltılara tepki gösterdi. Suruç Katliamı yaşandığında polisin olmadığını hatırlatan Yıldız, “Ne hikmetse o gün güvenliğimizi önemsemişler” dedi. Yıldız, 5 Aralık duruşmasına ve 20 Aralık oturmasına çağırdı.

SGDF MYK üyesi Sinem Çelebi, maruz kaldıkları darp ve şiddeti anlattı. Bu saldırılara boyun eğmeyeceklerinin söyleyen Çelebi, her ay orada olmaya devam edeceklerini belirtti.

Oğlu Vatan Budak’ı Suruç Katliamında yitiren Murat Budak da açıklamada söz aldı.

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü artan saldırılara dikkat çekti. Encü, Suruç aileleriyle adalet mücadelesini sürdüreceklerini vurguladı.

İHD İstanbul Başkanı Gülseren Yoleri de söz aldı.

Kaynak: ETHA

İlgili haber:

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur