Stoltenberg: “İsveç PKK’ye katılımı engelliyor, iadeler arttı, artık NATO’ya tam üyelikleri sağlanmalı”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak düzenlediği basın toplantısında İsveç ve Finlandiya'nın üzerlerine düşeni yaptıklarını, İsveç'in PKK'ye katılımı engellediğini, iadelerin arttığını ifade ederek artık bu iki ülkenin NATO'ya tam üyeliklerinin yapılması gerektiğini ifade etti

Stoltenberg: “İsveç PKK’ye katılımı engelliyor, iadeler arttı, artık NATO’ya tam üyelikleri sağlanmalı”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye’ye ziyarette bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ortak basın toplantısı yaptı. Basın toplantısında, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği, Ukrayna-Rusya arasında devam eden savaş ve tahıl koridoru vardı.

Çavuşoğlu Rusya ile ilişkiler konusunda savunmada

Stoltenberg konuşmasında Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşta Rusya’ya hiçbir şekilde destek verilmemesi gerektiğine vurgu yaptı. İran’ın balistik füze desteği verdiğini ifade eden Stoltenberg, bunun kabul edilemeyeceğini ifade etti. Stoltenberg, Türkiye’yi ise Ukrayna’ya verdiği destekten dolayı tebrik ettiğini ifade etti.

Çavuşoğlu ise tahıl koridorunun yeniden hayata geçmesinin Türkiye’nin diplomatik bir zaferi olduğunu ifade etti. Bunun Rusya’yı desteklemek anlamına gelmeyeceğini özellikle vurgulayan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü önemsediklerini de vurguladı.

Türkiye’nin son dönemde Rusya ile olan ekonomik ilişkileri Batı’da tepki yaratmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de Financial Times’a veridği röportajda bu ilişkilerin ‘kabul edilebilir’ olduğunu anlatmaya çalışmıştı.

Stoltenberg: “İsveç PKK’ye katılımı önlüyor, iadeler arttı”

Bir diğer konu ise İsveç ve Finladiya’nın NATO’ya üyelik süreciydi. Madrid’deki NATO Zirvesinde İsveç, Finlandiya ve Türkiye’nin imzaladığı üçlü muhtıraya vurgu yapılırken İsveç ve Finladiya’nın muhtıranın gerekliliklerini yerine getireceklerini ifade ettikleri belirtildi. Stoltenberg, her iki ükenin de üzerlerine düşenleri yapmaya başladıklarını belirterek şunları söyledi:

İsveç yeni yasalar geçiriyor. PKK dahil terör örgütlerine katılımı engelliyor. Sınırdışı etme ve iadeler arttı. Finlandiya ve İsveç, Türkiye’ye taahhüdünü yerine getiriyorlar. Bu iki ülkenin en yakın zamanda tam üye olmasını ümit ediyorum.

Çavuşoğlu: “İsveç Başbakanı Ankara’ya gelecek”

Çavuşoğlu da İsveç’in attığı adımlardan memnun olduklarını ifade etti. Kendilerine yönelik silah ambargosunun kaldırmalarını da olumlu karşıladıklarını ifade eden Çavuşoğlu, yeni İsveç Başbakanı’nın Erdoğan’ın davetiyle Türkiye’ye geleceğini ve daha detaylı konuşacaklarını ifade etti. Çavuşoğlu, anlaşılan her maddenin henüz uygulanmadığını da belirtti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur