Soylu, İstiklal Caddesi’ndeki saldırının ardından Rojava’yı hedef gösterdi

Saldırıdan PKK ve PYD’yi sorumlu tutan Soylu, eylemin talimatının Kobanê’den verildiğini, eylemi gerçekleştiren kişinin ise Türkiye’ye Afrin’den girdiğini öne sürdü. Kobanê PYD kontrolünde bulunurken, Afrin ise TSK ve güdümündeki cihatçı örgütlerin kontrolünde bulunuyor

Soylu, İstiklal Caddesi’ndeki saldırının ardından Rojava’yı hedef gösterdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamanın yaşandığı İstiklal Caddesi’nde sabaha karşı açıklamalarda bulundu. Saldırıdan PKK ve PYD’yi sorumlu tutan Soylu, eylemin talimatının Kobanê’den verildiğini, eylemi gerçekleştiren kişinin ise Türkiye’ye Afrin’den girdiğini öne sürdü. AKP iktidarının dönem dönem askeri müdahale niyetini dile getirdiği Kobanê PYD kontrolünde bulunurken, Afrin ise TSK ve güdümündeki cihatçı örgütlerin kontrolünde bulunuyor.

Soylu, güvenlik açığını gerekçelendirirken “kimsenin coğrafyasında Kobanê, Tel Rıfat, Münbiç, Kamışlı yok” diyerek sorunun kaynağı olarak Suriye’nin kuzeyinde PYD kontrolündeki Rojava bölgesini hedef gösterdi ve yeni bir askeri müdahale sinyali verdi: “Bu eylemi gerçekleştirenlerin bize ne mesaj vermek istediklerini biliyoruz. Biz bu mesajı aldık. Hiç merak etmesinler, karşılığını daha ağır vereceğiz. Bugün Amerika tarafından yapılan taziye mesajını da katilin olay yerine ilk gelenlerden birisi olduğu gibi değerlendirmenin esas olduğunu ben düşünüyorum ve bu mesajın da karşılığı çok net bir şekilde ortaya çıkacaktır.”

Altı kişi yaşamını yitirdi, iki kişinin durumu ağır

Soylu, patlama nedeniyle 1984 İstanbul doğumlu Arzu Özsoy ve 2007 Ereğli doğumlu kızı Yağmur Uçar, 1988 Palu doğumlu Yusuf Meydan, 2013 Seyhan doğumlu Ecrin Meydan, 1982 Gümüşhane doğumlu Adem Topkara ile 1995 Rize doğumlu eşi Mukaddes Elif Topkara’nın hayatını kaybettiğini bildirirken yoğun bakımda tedavileri süren iki yaralının da durumunun ağır olduğunu belirtti.

Bombayı İstiklal Caddesi’ne bırakan kişinin gözaltına alındığını belirten Soylu “Ondan önce yaklaşık 21 kişi daha gözaltına alınmıştı” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur