Şişlili kadınlar sığınma evi talebiyle belediye önündeydi

Şişlili kadınlar, Şişli Belediyesi önünde yaptıkları eylemle iki yıl önce verilen sözün tutulmasını ve sığınma evi açılmasını istedi

Şişlili kadınlar sığınma evi talebiyle belediye önündeydi

Fotoğraf: dokuz8haber

8 Mart 2020’deki Şişli Belediye Meclisi toplantısında verilen sığınma evi açılacağı sözünün üzerinden iki yıldan uzun süre geçmesine rağmen bir adım atılmadı. Şişlili kadınlar, Şişli Belediyesi önünde yaptıkları eylemle verilen sözün tutulmasını ve sığınma evi açılmasını istedi.

Yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Bundan 32 yıl önce Şişli Belediye Başkanı Fatma Girik, kadın sığınmaevi açmış ve hayata geçirmişken Anavatan Partisi’nden seçilen Gülay Aslıtürk tarafından kapatılmıştır. Ardından seçilen ve kendilerini solda tanımlayan CHP Belediyeleri sığınmaevlerini yasal yükümlülüklerine rağmen açmamıştır ve erkek egemen politikaların yürütücüsü olmuştur. Şişli Belediye Başkanı Kadın Sığınmaevi açma sözünü tutmadığı gibi kadın erkek eşitliğini sağlayıcı mekanizmaları da hayata geçirmemiş ve kadınların önündeki engelleri kaldırmamıştır.

Katılımcı Bütçe yaptığını iddia eden Şişli Belediyesi, nüfusun yarısı olan biz kadınların sığınmaevi talebini 8 Mart 2020 tarihindeki Belediye Meclisi toplantısında karşılayacaklarını “müjde” diyerek duyurmuş ancak bugüne kadar tüm çağrı ve taleplerimize rağmen çözüm üretmek yerine kiraların yüksekliği gibi kadın yaşamını paradan kıymetli gören anlayışları dışında bir mazeret gösterememiştir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur