Salihli’de JES’e karşı toprağını savunan köylülere ceza yağdı

Manisa’nın Salihli ilçesi Hacıbektaşlı köyünde Sanko Holding tarafından yapılmak istenen JES’e karşı direnen ve jandarmanın saldırısına uğrayan köylülere hapis cezası verildi. Mahkemenin verdiği cezaları kabul etmediklerini ifade eden köylülerin avukatlarından ve Halkevi Hukuk Dairesinden Seçil Ege, "Biz her türlü baskıya rağmen bu memleketin toprağını savunmaya devam edeceğiz. Ne şehrimizi ne köylerimizi ne topraklarımızı ne de bu ülkeyi karanlığa temsil etmeyeceğiz" dedi

Salihli’de JES’e karşı toprağını savunan köylülere ceza yağdı

2019 yılından bu yana Manisa’nın Salihli ilçesi Hacıbektaşlı köyünde Sanko Holding tarafından yapılmak istenen JES’e karşı direndikleri için haklarında dava açılan köylülere ceza yağdı.

40 kadar köylünün yargılandığı davanın 13. duruşması Salihli Adliyesi’nde görüldü. Davada dört kişiye “toplanma ve gösteri yürüyüşüne muhalefet” ve “kamu görevlilerine direnme” suçlarından 6 aydan 28 aya kadar hapis ve çeşitli para cezaları cezaları verildi

Duruşma sonrasında adliye önünde basın açıklaması yapan yaşam savunucuları karara tepki gösterdi. “Biz suyumuzu savunuyoruz ya siz” pankartını açan yaşam savunucuları, “Sanko defol Salihli temiz kalsın”, “Havama suyuma toprağıma dokunma” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını attı.

Karara itiraz edilecek

Basın açıklamasında söz alan köylülerin avukatlarından ve Halkevi Hukuk Dairesinden Yıldıray Çıvgın, mahkemenin haklarını ve toprağını savunan köylülere hapis cezası vererek Sanko şirketinin çıkarlarını savunduğunu belirtti. Müvekkillerinin haklarını savunmaya devam edeceklerini ifade eden Çıvgın, kararı üst mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

Davanın diğer avukatlarından ve Halkevi Hukuk Dairesinden Seçil Ege, Sanko şirketinin hukuksuz şekilde iş makinaları ve kamyonlarıyla köylülerin topraklarını talan ettiğini ve köylülerin topraklarını savunmasından dolayı jandarma tarafından şiddete uğradıklarını dile getirdi.

Şiddete uğrayan köylülerin şikayetlerinin savcılık tarafından dikkate alınmadığını ifade eden Ege, “Bu duruşmada kolluk kuvvetinin halka işkence uyguladığını, demokratik hakkını kullanan, sözünü söyleyen, toprağını, havasını savunan köylülere yapılan müdahalenin tamamen hukuksuz olduğunu ifade ettik. Bu yargılamanın da aslında siyasi bir yargılama olduğunu, burada kişilerin değil demokratik hakkını söyleyen toplumun reflekslerinin yargılandığını söyledik. Ancak şu an ülkemizde bir korku iklimi estiriliyor, bu dava da bundan nasibini aldı” ifadelerini kullandı.

“Ne topraklarımızı ne de bu ülkeyi karanlığa temsil etmeyeceğiz”

Bugünkü duruşmada tamamen mevzuata aykırı şekilde hareket eden kolluk kuvvetlerinin ve Sanko şirketinin yargılanması gerektiğinin altını çizen Ege şöyle devam etti.

“Maalesef memleketinin toprağına sahip çıkan yurttaşlar yargılandı. Memleketine sahip çıkanlar baskıya uğruyor. Bu baskıya yargı eliyle de dahil olundu. Bu halkın en demokratik hakkı olan ifade özgürlüğü baskı altına alındı. Burada verilen mesajın farkındayız. Bu toplumun ses çıkarması, hukuksuzluklara karşı gelmesi istenmiyor.  Müvekkillerimiz çeşitli hapis cezasına çarptırıldılar. iz bu cezaların politik anlamının farkındayız.  Bu gerçek bir yargılama değildir. Bu cezaları elbette kabul etmiyoruz. Biz her türlü baskıya rağmen bu memleketin toprağını savunmaya devam edeceğiz. Buradan tekrar ifade ediyoruz; ne şehrimizi ne köylerimizi ne topraklarımızı ne de bu ülkeyi karanlığa temsil etmeyeceğiz. Sonuna kadar  mücadeleye devam edeceğiz. Buradan bunu tüm yüreğimizle açıkça ifade ediyoruz. Hiçbirinizden korkmuyoruz,  bu cezaları kabul etmiyoruz.”

Ne olmuştu?

Sanko Holding’in Hacıbektaşlı Köyü’ne açmayı planladığı JES kuyusuna karşı 2019 yılında fiili bir direniş başlatan köylüler, imza kampanyasından yaşam nöbetine kadar çeşitli yollarla hem JES’e karşı mücadeleyi tüm Salihli’ye duyurmuş hem de açtıkları davaları bir bir kazanarak şirkete karşı hukuki bir zafer elde etmişti. 2019 Ağustos’ta şirketin ‘ÇED Gereki Değildir’ raporuna karşı halk yürütmeyi durdurmak için dava açmış; toprağını savunmak için yaşam nöbeti başlatan halk nöbetin ilk gününde kolluk kuvvetlerince darp edilerek gözaltına alınmıştı. Jandarmanın saldırısına uğrayan köylüler hakkında “toplanma ve gösteri yürüyüşüne muhalefet” ve “kamu görevlilerine direnme” suçlarından dava açılmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur