Sağlık emekçileri, Mersin Üniversite Hastanesi’nde yetersiz ve sağlıksız beslenme dayatmasına karşı eylem yaptı

Mersin Üniversite Hastanesi'nde yetersiz ve sağlıksız beslenme dayatmasına karşı eylem yapan sağlık emekçileri, "Hastanemiz çalışanları ve hastalarımız çıkan yemeklerden memnun değil, tedbir alınmalı geliştirilmeli ve düzenlenmelidir" dedi

Sağlık emekçileri, Mersin Üniversite Hastanesi’nde yetersiz ve sağlıksız beslenme dayatmasına karşı eylem yaptı

Mersin Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hijyenik ve nitelikli yemek hakkından mahrum kaldıklarını belirten sağlık emekçileri, yetersiz ve sağlıksız beslenme dayatmasına karşı eylem yaptı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), (Türk Tabipleri Birliği) TTB, Hekim Birliği ve Hekimsen’nin çağrısıyla poliklinikler önünde yapılan eylemde sağlık emekçileri, “İnsanız! Temiz, Sağlıklı ve İnsana Yaraşır Yemek İstiyoruz” pankartı açtı.

Yetersiz ve niteliksiz beslenmeden kaynaklı yoğun ve zorlu şartlar altında çalışan sağlık emekçilerinin sağlığının tehlikeye atıldığı ifade edilen açıklamada, tedavi olmaya gelen hastaların sağlığının da tehlikeye girdiği ve tedavi süreçlerinin uzadığı belirtildi.

Yemekler hijyenik bakımdan denetleniyor mu?

Yemekhane de yemek yiyen sağlık emekçisi sayısının her geçen gün düştüğü vurgulanarak, “Dışarıdan sipariş verilen yemeklerin fiyatı da her geçen ay artmakla beraber yoksulluk sınırının altında aldığımız maaşlar ile bu fiyatların altında ezilmekteyiz”  Yemeklerimizden haşere, kıl, tüy, taş vb. çirkinliklerin çıkması bir yana çıkan yemeklerde genelde yenmeyecek kadar lezzetsiz olmaktadır. Tarafımıza verilen yemekler şartnameye uygun kalori ve protein ihtiyacını karşılamamaktadır. Özellikle gece vardiyası, hafta sonu ve resmî tatiller de lezzetsiz ve özensiz yemekler artarak çoğalıyor. Gece kumanyaları çok kalitesiz çıkması nedeniyle yenmemekle beraber hepsi israf olmaktadır Yemekler ekonomik açıdan değerlendirildiği kadar hijyenik koşulları ve kalitesi bakımından da denetleniyor mu?” denildi.

Yetkililer ile görüşülüp dilekçeler yazılmasına rağmen mevcut sorunların devam ettiği kaydedilerek, “Hastane yönetimi çağrılarımıza kulak tıkamıştır. Sahada canıyla başıyla çalışan sağlık emekçileri bu kötü yemekleri hak etmiyor! Hastanemiz çalışanları ve hastalarımız çıkan yemeklerden memnun değil, tedbir alınmalı geliştirilmeli ve düzenlenmelidir aynı şeyler farklı sonuçlar
vermiyorsa da mevcut yemek şirketi değiştirilmelidir. Hastane kalite standartlarında hijyenik ve lezzetli yemek sunumu yer almalıdır” ifadelerine yer verildi.

Sağlık emekçileri, niteliksiz beslenmeye karşı bir hafta boyunca yemekhaneye çıkmayacaklarını ve kumanya almayacaklarını belirtti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur