Öğretmen Sendikası’ndan 24 Kasım mesajı: “Sahte kutlamalar değil, taban maaş istiyoruz”

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 24 Kasım kutlama mesajı, taban maaşı taleplerine aylardır kulak tıkanan özel sektörde çalışan öğretmenlerin tepkisiyle karşılaştı. "Sahte kutlamalar değil, taban maaş istiyoruz" diyen Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası çeşitli illerde taban maaş taleplerini hatırlatan pankartlar astı

Öğretmen Sendikası’ndan 24 Kasım mesajı: “Sahte kutlamalar değil, taban maaş istiyoruz”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 24 Kasım kutlama mesajı, taban maaşı taleplerine aylardır kulak tıkanan özel sektörde çalışan öğretmenlerin tepkisiyle karşılaştı. “Sahte kutlamalar değil, taban maaş istiyoruz” diyen Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası), 24 Kasım’a dair bir açıklama yaparken çeşitli illerde taban maaş taleplerini hatırlatan pankartları da kentlerin çeşitli bölgelerine astı.

Öğretmen Sendikası’nın açıklaması şöyle:

Öğretmenler olarak özveri ve gayret hatırlatmalarına gerek olmaksızın öğrencilerimiz ve toplumun geleceği için elimizden geleni her zaman yapacağız. Bizler tarafından kutlama mesajları ve temennilerin samimiyeti, özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin haklarının nasıl korunduğu ve iyileştirildiği ile ölçülecektir. Bağlı olarak çalıştığımız Bakanlığın yüz binlerce özel sektör öğretmenini görmezden gelen tavrını hep birlikte değiştireceğiz. Günümüz kutlu olsun.

Öğretmenlerin taban maaş talebi

Özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin ücretlerine taban maaş düzenlemesi 2014 yılında özel okul patronlarının bastırmasıyla iptal edildi. İptal edilen düzenlemeye göre özel eğitim ve öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlere kamuda çalışan denklerinden daha az ücret verilemez.

Bu düzenlemenin iptalinin ardından pek çok özel eğitim ve öğretim kurumuında öğretmenler asgari ücret seviyesinde ve hatta daha düşük maaşlarla çalıştırılmaya başlandı. Asgari ücret altında çalıştırılma gibi yasadışı uygulamalar Milli Eğitim Müdürlüklerine şikayet edilse dahi yeterli denetim ve caydırıcı yaptırım olmadığı için öğretmenler bu kölelik koşullarında çalışmaya mahkum edildi.

Geçtiğimiz sene kurulan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası) öğretmenlerin en yakıcı sorunlarından olan bu konuya dair bir kampanyayla yola çıktı. Taban maaş düzenlenmesinin yeniden getirilmesini talep eden Öğretmen Sendikası, 30 Ağustos’ta Ankara’da bu talep ekseninde yürüttüğü mücadeleyi büyütmek için buluştu. Ankara polisinin terörüne rağmen meşru, militan mücadelesini Ankara’daki eylemine yansıtan sendika, öğretmenlerin bu sorununu Türkiye gündemine taşıyabildi. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı da sendikayı muhatap almak zorunda kalarak bir görüşme gerçekleştirildi.

Sendikanın mücadelesiyle taban maaş talebi Meclis gündemine de geldi. CHP, İyi Parti ve HDP ayrı ayrı öğretmenlerin taban maaş hakkını içeren bir kanun teklifleri verdi. İyi Parti’nin verdiği kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’na sunulduğunda AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur