MÜSİAD’ın ‘siparişi’ üzerine: Merkez Bankası faizi yüzde 9’a düşürdü ve sabitledi

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, politika faizini 150 baz puan daha indirdi ve faiz indirimlerinin sonlandırıldığı ifade edildi. MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, ekim ayında Dünya Gazetesi'ne yaptığı açıklamada faizin tek haneye düşmesini ve orada da sabitlenmesini istemişti

MÜSİAD’ın ‘siparişi’ üzerine: Merkez Bankası faizi yüzde 9’a düşürdü ve sabitledi

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, politika faizini bir kez daha indirdi. İkinci kez 150 baz puan daha inidirilen politika faizi yüzde 9 olarak belirlendi. Kurul yaptığı açıklamada ağustostan beri sürdürülen faiz indirimlerinin durdurulduğunu belirtti.

Açıklamada fiyat istikrarı açısından önem atfedilen cari dengeye turizm gelirinin pozitif katkısının beklentiyi aştığı ifade edilirken enerji fiyatlarındaki yükselişin cari denge açısından riski devam ettirdiği de bildirildi.

MÜSİAD istedi, Merkez Bankası yaptı

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, ekim ayında Dünya Gazetesi’ne yaptığı açıklamada faizin tek haneye düşmesini ve orada da sabitlenmesini istemişti. Merkez Bankası’nın kararı ise tam da MÜSİAD’ın ‘siparişi’ne uygun şekilde açıklandı. Asmalı şunları söylemişti:

Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız geçen gün bir TV programında ‘Faizi tek haneye düşürmemiz lazım’ dedi. Düşürsün ekimde kasımda yüzde 9’a. ‘Bir daha da ellemeyeceğim faizi’ desin. 5-6 ay unutalım, artık faizi konuşmayalım, önümüze bakalım. Sanayici ve üretici belirsizlik ortamını sevmiyor. İstikrar olsun, o istikrarla devam edelim diyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur