Merkez Bankası: “Enflasyona en büyük katkı gıdadan”

Merkez Bankası, ekim ayındaki enflasyona en büyük katkının gıda fiyatarındaki artıştan geldiğini, kira ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın da önemli olduğunu belirtti

Merkez Bankası: “Enflasyona en büyük katkı gıdadan”

TÜİK’in ekim ayına ilişkin enflasyon verilerini paylaşmasının ardından Merkez Bankası da ekim ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Raporda yer alan değerlendirmelerde gıda fiyatlarındaki artışın enflasyona en belirgin katkıyı sunduğu yönündeki tespitler öne çıktı.

Gıda fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde ise şunlar söylendi:

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon Ekim ayında 6,00 puan yükselerek yüzde 99,05 olmuştur(Grafik 7). Yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada 9,85 puan artışla yüzde 92,24, işlenmiş gıdada ise 2,42 puan yükselişle yüzde 105,32 olarak gerçekleşmiştir (Grafik 8). İşlenmemiş gıda grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler bu dönemde taze meyve ve sebze fiyatlarındaki yükselişin devam ettiğine işaret etmiştir. Diğer işlenmemiş gıdada yumurta, kuruyemiş, pirinç ile çiğ süt fiyat gelişmelerinin yansıdığı sütün yanı sıra kırmızı et fiyatlarındaki artışlar öne çıkmıştır. İşlenmiş gıda fiyatlarında görülen yüzde 3,33 oranındaki artışta ise ekmektahıllar başta olmak üzere, peynir ve diğer süt ürünleri, şeker ile bağlantılı ürünler ve konserve sebze ürünleri etkili olmuştur.

Kira artışları da etkili

Raporda dikkat çekilen bir diğer etmen de kira artışları. Özellikle hizmet üretici enflasyonuna ciddi bir katkı sunduğu ifade edilirken akarykakıt fiyatlarındaki artışla birlikte etkisine dair şunlar söylendi:

Hizmet fiyatları Ekim ayında yüzde 2,63 oranında yükselmiş, grup yıllık enflasyonu 2,48 puan artışla yüzde 60,24 olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde yıllık enflasyon, kira ve ulaştırma hizmetlerinde daha belirgin olmak üzere tüm alt gruplarda yükselmiştir (Grafik 5). Kirada aylık artış yüzde 4,87 oranında gerçekleşmiş, yıllık enflasyon yüzde 41,24 olmuştur. Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre, kira alt grubunda aylık artış bir önceki aya kıyasla bir miktar gerilemekle beraber yüksek seviyesini korumuştur. Ulaştırma alt grubunda fiyatlar yüzde 1,97 oranında artmış, yıllık enflasyon yüzde 102,20 seviyesine ulaşmıştır. Otobüs ile şehir içi ve havayoluyla yolcu taşımacılığı kalemlerindeki fiyat artışları bu gelişmede öne çıkarken, karayoluyla şehirler arası yolcu taşımacılığı fiyatlarındaki gerileme Ekim ayında da devam etmiştir. Yemek hizmetlerinin sürüklediği lokantaotel alt grubunda fiyatlar yüzde 2,64 oranında artmış, yıllık enflasyon yüzde 81,92 olarak gerçekleşmiştir. Diğer hizmetlerde ise fiyatlar yüzde 1,82 oranında yükselmiş, bakımonarım, sağlık hizmetleri, ulaştırma sigortası ve eğlencekültür dikkat çeken kalemler olmuştur.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur