MEB’in tüm itirazlara rağmen yaptığı Kariyer Basamakları Sınavı’nın soruları tepkiyle karşılandı

Öğretmenlik Meslek Kanunu'yla birlikte gelen ve tüm itirazlara rağmen yapılan Kariyer Basamakları Sınavı'nın soruları tepkiyle karşılandı

MEB’in tüm itirazlara rağmen yaptığı Kariyer Basamakları Sınavı’nın soruları tepkiyle karşılandı

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile sorun çözmek bir yana yeni sorunlar yaratan MEB, hafta sonu yapılan Kariyer Basamakları Sınavı’yla da çözümden uzak olduğunu gösterdi.

Hafta sonu yapılan uzmanlık ve başöğretmenlik sınavları ile kolaylığı ve amacından uzak sorularıyla dikkat çekti. Kıdemlerine göre unvan alacak öğretmenlerin niteliklerini, ölçme ve değerlendirme yetilerini değerlendirmek için yapılan bu sınav, kolaylığı ve amacından uzak sorularıyla sosyal medyada yer edindi.

Kariyer Basamakları Sınavı’na girmeyi reddeden binlerce öğretmen bulunuyor. Bunun yanlış olduğunu, öğretmenler arasında ayrımcılığı doğuracağını ve başka birçok probleme neden olacağını söyleyen eğitim sendikaları karşısında inatla sınavı yapan MEB, sorduğu sorularla bunun öylesine yapıldığını da göstermiş oldu.

Sınav sonucunda, sınava giren ve ‘başarılı olan’ öğretmenlerin ücretleri artacak fakat girmeyi tercih etmeyen öğretmenlerin maaşı aynı kalacak. Bu da aynı kıdeme sahip öğretmenler arasında başka bir eşitsizliğe neden olacak.

Soruların yayınlanması ile birlikte ise birçok kişi sosyal medyada tepki gösterdi. Kariyer Basamakları Sınavı sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur