Kıbrıslı sosyalist Rahvancıoğlu’nun Türkiye’ye alınmamasına itiraz

Kuzey Kıbrıslı sosyalist örgüt Bağımsızlık Yolu Genel Sekreter Yardımcısı Münür Rahvancıoğlu’nun Türkiye’ye gelmesi N-82 kodu gerekçe gösterilerek hukuksuzca engellenmesine karşı İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’na itiraz edildi. Rahvancıoğlu adına hukuki süreci Halkevleri Hukuk Sekreteri Avukat Sercan Aran yürütüyor

Kıbrıslı sosyalist Rahvancıoğlu’nun Türkiye’ye alınmamasına itiraz

27 Eylül’de Türkiye’deki çeşitli sosyalist kurumlarla görüşmek üzere gelen heyetin içinde bulunan Kuzey Kıbrıslı sosyalist örgüt Bağımsızlık Yolu Genel Sekreter Yardımcısı Münür Rahvancıoğlu’nun Türkiye’ye gelmesi N-82 kodu gerekçe gösterilerek engellenmişti.

Rahvancıoğlu’nun önüne çıkarılan hukuksuz engele karşı, hukuki süreç başlatıldı. Rahvancıoğlu adına hukuki süreci Halkevleri Hukuk Sekreteri Avukat Sercan Aran yürütürken Aran ve Halkevleri Örgütlenme Sekreteri Mustafa Eberliköse İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’na giderek itiraz etti.

Yapılan itirazda Rahvancıoğlu’nun Türkiye’de açılmış herhangi bir soruşturma, dava, tutuklama emri veya mahkumiyet kararı olmamasına rağmen, Rahvancıoğlu’nun seyahat etme özgürlüğünün hukuka aykırı biçimde engellendiği vurgulandı. İdarenin bu kararının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğu dikkat çekilirken Rahvancıoğlu’nun “serbest dolaşım özgürlüğünün” ihlal edildiği aktarıldı.

İlgili başvuruda, hukuka aykırı olarak alınan N-82 kodlu karara itiraz edilirken, Rahvancıoğlu’na neden N-82 koduyla giriş yasağı konulduğuna dair izahat istendi. Ayrıca alınan bu kararın iptal edilmesini ya da kaldırılması talep edilirken bir ay içerisinde yazılı cevap verilmemesi durumunda yasal yollara başvurulacağı bildirildi.

Kıbrıs basınında yer aldı

Yapılan itiraz Kuzey Kıbrıs basınında da yer aldı. Avrupa gazetesi “Ankara’da itiraz, Lefkoşa’da itaat” manşetiyle çıkarken Kuzey Kıbrıs Cumhuriyet Meclisi’nin yapması gerekeni Bağımsızlık Yolu’nun kendi çabalarıyla yaptığını ifade etmiş. Vatan gazetesi de “Bağımsızlık Yolu itiraz dosyaladı” manşetiyle çıkmış.

N-82 kodu nedir?

N-82 tahdit kodunda yabancı Türkiye’ye giriş yapmak için ön izin almak zorundadır. Ancak bu izin uygulamada hemen hemen hiç izin verilmemektedir. Bu durum ülkeye giriş yasağının bir uygulamasıdır. Söz konusu kod şimdiye kadar Kıbrıs’ın kuzeyinden Türkiye’ye ziyarete gelen özellikle AKP iktidarına muhalif Kıbrıslı Türklere yönelik uygulandı.

Kıbrıslı Türk gazeteci ve eski BRT müdürü Aysu Basri Akter’e de yakın zamanda N-82 kodu ile Türkiye’ye giriş izni verilmemişti.

Münür Rahvancıoğlu kimdir?

Rahvancıoğlu Kuzey Kıbrıs’taki sosyalist örgüt Bağımsızlık Yolu’nun Genel Sekreter Yardımcısı. Aynı zamanda 23 Ocak 2022’de yapılan genel seçimlerde Bağımsızlık Yolu’nun Lefkoşa Milletvekili adayıydı.

Rahvancıoğlu Türkiye’nin Kıbrıs’taki varlığına ve Türkiye’yle nasıl ilişki kurulacağına dair seçimler öncesinde yaptığımız söyleşide şu yorumu yapmıştı:

Bağımsızlık Yolu diyor ki “Bizim muhatabımız Türkiye’nin kadınları, emekçileri, ekolojistleri, ezilenleri, aydınları, sosyalistleridir.” Biz kendi halkımıza da diyoruz ki “Türkiye’yle ilişki kurma noktasında mevcut yolun dışında başka bir yol var: Türkiye halklarıyla ilişki kurmak” Bizim bir hedefimiz de Türkiye’nin aydınlık yüzüyle buluşmak ve bundan sonraki süreçleri de Türkiye emekçileriyle geliştirmektir. Şimdiden bir selam göndermiş olayım. Kapınızı çalacağız. Dayanışmak isteyeceğiz.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur