Kaymakamlık yasakladı, kadınlar yasak tanımıyor: “Müsaade istemiyoruz, 25 Kasım’da Tünel’de buluşacağız”

Beyoğlu Kaymakamlığı, 25 Kasım'da Takism Tünel'den başlayacak yürüyüşü yasakladı. 25 Kasım Kadın Platformu, yasaklama kararının ardından yaptığı açıklamada yasağı tanımadıklarını, yasaklara rağmen Tünel'de buluşacaklarını ifade etti

Kaymakamlık yasakladı, kadınlar yasak tanımıyor: “Müsaade istemiyoruz, 25 Kasım’da Tünel’de buluşacağız”

Beyoğlu Kaymakamlığı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Taksim Tünel’den başlayacak yürüyüşü yasakladığını duyurdu. Yapılan açıklamada “toplumsal infial uyandırabileceği, iç barışı tehdit edebilecği ve kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle yasaklandığı ifade edildi.

25 Kasım Kadın Platformu, yasaklama kararının ardından yaptığı açıklamada “Hatırla! Her yıl yasak dediler, biz yine buluştuk! Yarın saat 19.00’da Taksim Tünel’de tüm yasaklara rağmen yine buluşacağız!” dedi.

Platformun açıklaması şöyle:

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Taksim Tünel’den başlayacak olan yürüyüşümüz Kaymakamlık kararıyla yasaklandı. Toplumu savaş siyasetiyle, korkuyla, baskıyla sindirerek yönetmeyi hedefleyen iktidar, bu yasağı “toplumsal infial uyandırabileceği, iç barışı tehdit edebilecği ve kamu düzenini bozabileceğine ” ilişkin değerlendirmelerine dayandırarak hak ve özgürlükleri koruma amacına (!) dayandırdı.

Sen de biliyorsun, hayatlarımızı kısıtlamaya çalışan kendileriyken esas dertleri hak ve özgürlüklerin korunması değil! Hatırla; biz haklarımıza, birbirimize, yaşamlarımıza sahip çıkmak için rengarenk doldururken sokakları, her yıl yasak demeye devam ettiler. Biz yine de buluştuk.

Bu ülkede yaşamak için erkek şiddetine, erkek devlet şiddetine karşı mücadele etmememiz, en temel hakkımız olan sokaklardan çekilmemiz, birbirimizle dayanışmaktan vazgeçmemiz mümkün değil; İstanbul Sözleşmesini fesih eden, Kadınları açlığa, işsizliğe, yoksulluğa mahkum eden, kadınları korumak yerine, kadın ve LGBTI+ örgütlerini kapatan, LGBTI+ etkinliklerini yasaklayan ama nefret söylemi üreten yürüyüşleri destekleyen, erkek şiddetiyle mücadeleye bütçe ayırmayan, cinsiyetçi söylemler üreten ve kadın düşmanı politikaları besleyen iktidarın kendisi bizim için bir “hak ve özgürlük” sorunu. Her an haklarımızı gasp etmek ve yaşam alanlarımızı daraltmak isteyen iktidar erkek adaleti ve cezasızlık politikalarıyla yaşamlarımıza tehdit.

Öyleyse her yıl olduğu gibi Tünel meydanı, yine bizi bir araya getirecek, büyük kalabalığımızdan aldığımız gücü gösterecek bir buluşmaya hazır olsun çünkü biz kadınlar hazırız… 25 Kasım’da her sene olduğumuz yerde, 19.00’da Tünel’de, şiddete karşı bir araya geliyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur