İsrail’de sandıktan işgalci ve ırk ayrımcısı sağ blok çıktı

Henüz resmî sonuçlar açıklanmasa da İsrail’de seçimleri Binyamin Netanyahu liderliğindeki sağ bloğun kazandığı belirtiliyor. Netanyahu, Filistinlilerin devlet kurma hakkını reddederken Filistin topraklarında uluslararası hukuka aykırı Yahudi yerleşimlerini teşvik ediyor. Netanyahu’nun müttefiki Dinci Siyonistler ise Arapların sınır dışı edilmesi gerektiğini savunuyor

İsrail’de sandıktan işgalci ve ırk ayrımcısı sağ blok çıktı

İsrail’de dünkü genel seçim sonrası yapılan sandık çıkış anketleri, eski Başbakan Binyamin Netanyahu’nun liderliğindeki sağ bloğun zafer kazanacağına işaret ediyor.

Son dört yılda yapılan beşinci seçimin resmî sonuçları henüz açıklanmadı.

Ancak sandık çıkış anketlerini temel alarak yapılan hesaplamalara göre Netanyahu liderliğindeki sağ bloğun, az farkla İsrail Parlamentosu’nda (Knesset) çoğunluğu elde etmesi bekleniyor.

12 yıl iktidarda kaldıktan sonra geçen yılki seçimleri kaybeden Netanyahu’nun sağ bloğunun Knesset’te 61 ya da 62 sandalye çıkaracağı tahmin ediliyor.

Sandık çıkış anketi sonrası Kudüs’te coşkulu bir kalabalığa hitap eden Netanyahu, “Büyük bir zaferin eşiğindeyiz” dedi.

Seçimler, Netanyahu’nun iktidarıyla dönüşüyle ilgili bir oylama olarak görülüyordu.

Sandık çıkış anketlerine göre Netanyahu’nun partisi Likud’un 30-31 milletvekili çıkarması bekleniyor.

Başbakan Yair Lapid’in merkez soldaki partisi Yeş Atid’in ise 22-24 sandalye kazanacağı tahmin ediliyor.

Dinci Siyonizm Partisi üçüncü olabilir

Netanyahu’nun parlamentoda çoğunluğu sağlayabilmesi için aşırı sağcı ve ultra milliyetçi Dinci Siyonizm Partisi’nin desteğine ihtiyaç duyuyor.

14 milletvekilliğiyle seçimlerden üçüncü parti olarak çıkması beklenen Dinci Siyonizm, Arap karşıtı söylemiyle dikkat çekiyor ve “sadakatsiz vatandaşların” sınır dışı edilmesi gerektiğini savunuyor.

73 yaşındaki Netanyahu, İsrail’in en tartışmalı siyasetçilerinden biri. Merkezdeki ve soldaki seçmenlerin tepki duyduğu Netanyahu, Likud tabanında ise büyük bir desteğe sahip.

Netanyahu, İsrail’in 1967’den beri işgali altında tuttuğu Batı Şeria’da Yahudi yerleşimleri inşa edilmesi politikasını savunuyor.

Uluslararası hukuka göre Yahudi yerleşimleri yasa dışı. Ancak İsrail bunu reddediyor.

Netanyahu, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde bir Filistin devleti kurulmasına karşı çıkıyor.

Binyamin Netanyahu, halihazırda rüşvet ve dolandırıcılık suçlamalarıyla yargılanıyor.

Likud öncülüğündeki koalisyon hükümetinin olası ortakları ilgili yasaların değiştirilmesine destek vereceklerini söylemişti. Bu durumda yargılamanın durabileceği belirtiliyor.

Başbakan Yair Lapid, koalisyondaki sorunlar yüzünden erken seçim kararı almıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur