İran’da genel grev üçüncü gününde: Eylemlerde rejimin saldırıları şiddetlendi, halk sokağı terk etmiyor

İran’da Mahsa Amini’nin öldürülmesi üzerine başlayan direniş ikinci ayını geride bırakırken, 2019’da bin 500 kişinin ölümüyle sonuçlanan eylemlerin yıldönümü ve milletvekillerinin yargıya idam çağrısı nedeniyle çok sayıda kentte yapılan grev üçüncü gününe girdi

İran’da genel grev üçüncü gününde: Eylemlerde rejimin saldırıları şiddetlendi, halk sokağı terk etmiyor

Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlayan rejim karşıtı direnişe esnafın grevi de eklendi. Grevler nedeniyle öğrenciler dersleri boykot etti, esnaf kepenkler kapattı, AVM çalışanları işyerlerinden eyleme geçti, metrolarda kent meydanlarında eylemler yapıldı, petrol işçileri de greve destek verdi.

Dün (16 Kasım) akşam yapılan eylemlere İran rejim güçleri sert saldırılarda bulundu. Ancak saldırılara ve baskılara rağmen İran’ın Kürdistan eyaletinde Rojhilat’ta halk genel greve gitti. Mollaların eğitim gördüğü yerler yakıldı.

Genel grevin yanı sıra pek çok yerde farklı eylem ve etkinlikler düzenlendi. Birçok yerde araçlarından korna çalarak eylemlere destek verenler oldu. Rejim güçleri ile çatışmaların yaşandığı yerlerde mahalleliler de apartmanlardan inerek yaralanan eylemcilere yardım etti.

Gece saatlerinde eylemlere silahlı saldıran rejim güçleri tarafından çok sayıda kişi öldürüldü ve izdihamda kalarak ezildi veya ağır yaralandı.

Çarşamba günü, protestoların en kanlı günlerinden biri oldu ve doğrulanmamış raporlar, Huzistan eyaletindeki İzeh, Batı Azerbaycan eyaletindeki Bukan ve Esfahan’daki farklı olaylarda çok sayıda kişinin öldüğünü bildirdi.

İlam vilayetindeki Abdanan şehrinde Dini Lider’in temsilcisinin ofisinin patlatıldığı bildirildi.

Rejim güçleri pek çok yerde halkın direnişine silahla saldırdıktan sonra kaçmak zorunda kaldı.

Genel grev sırasında hayatını kaybedenlerin cenazeleri de bugün kaldırılacak.

İnternet birçok şehirde neredeyse kapatılırken, çarşamba günkü protestoların görüntüleri internete sızıyor, başkentin farklı mahallelerinde ve diğer şehirlerde çok sayıda protesto nöbeti gösteriyor.

İran’ın rejime bağlı resmi medya kuruluşlarından ISNA’da yer alan yazılarda internetin kapatılmasının doğru olduğu görüşü paylaşıldı.

İran İnsan Hakları Merkezi eylemlere ilişkin yaptığı açıklamada “İslam Cumhuriyeti 43 yıldır korku duvarlarını korumak için idam cezasını kullandı. Şu anki protestolar, İC yetkililerinin şu anda mevcut baskı ve idam cezalarıyla yeniden inşa etmeye çalıştığı bu duvarların yıkıldığını gösterdi” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur