İran’da esnaf kepenklerini açmıyor

İran'da Mahsa Amini'nin öldürülmesinin ardından başlayan direnişte çok sayıda insan katledildi. 6 Kasım’da İranlı milletvekilleri yargıyı protestocuları ölüme mahkûm etmeye çağırmıştı. Bunun üzerine ilk idam cezası duyuruldu. İran'da halk 3 günlük genel greve çıktı

İran’da esnaf kepenklerini açmıyor

İran’da Mahsa Amini’nin öldürülmesinin ardından başlayan direnişte çok sayıda insan katledildi. Rejimin demokratik taleplere ve eylemlere yönelimi katletme, işkence ve zorbalık olurken Sine başta olmak üzere ülkenin bir çok kentinde bugün de grev vardı. Sine ve Mahabad kentlerinde direnişte katledilenlere saygı için bugün esnaf kepenk açmadı.

6 Kasım’da İranlı milletvekilleri yargıyı protestocuları ölüme mahkûm etmeye çağırmıştı. Bunun üzerine ilk idam cezası duyuruldu. Halk, bugünden (15 Kasım) itibaren 3 günlük genel grev çağrısı yapmıştı.

Rojhilat’ın birçok kentinde gerçekleşen kepenk kapatma eyleminde Sine’nin üç gündür kepenk açmadığı aktarılıyor.

Mahabad’da da esnaf bugün kepenk açmadı. Halkın genel greve katıldığı kentte iş yerleri kepenk açmadı, araçlar kontakt kapattı. Kentte dün geceden bu yana süren elektrik ve internet kesintilerinin ise yoğun olarak sürdüğü aktarılıyor.

İran rejmine bağlı polislerin, iş yeri sahiplerine dükkanlarını açmaları için baskı yaptığına dair bilgiler olsa da esnaf dükkanlarını açmıyor, bazı yerlerde ise bir araya gelen esnaflar kent meydanlarına yürüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur