İliç’te siyanür sızdıran Anagold Madencilik’te çalışan 1050 işçi, banka promosyonlarının ödenmemesine karşı iş bıraktı

İliç'te siyanür sızıntısıyla gündeme gelen Çöpler Altın Madeni'ni işleten Anagold'un alt işvereni olan Çiftay Madencilik’te çalışan 1050 işçi, banka promosyon haklarının ödenmemesine karşı iş bıraktı

İliç’te siyanür sızdıran Anagold Madencilik’te çalışan 1050 işçi, banka promosyonlarının ödenmemesine karşı iş bıraktı

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Köyü’nde siyanür sızıntısıyla gündeme gelen Anagold Madencilik şirketinin alt işvereni olan Çiftay Madencilik’te çalışan 1050 işçi, banka promosyon haklarının ödenmemesine ve işten atılma tehditlerine karşı iş bıraktıklarını duyurdu.

Haklarının ödenmemesi nedeniyle işverenlerle görüşmeler yaptıklarını belirten işçiler, bugüne kadar net bir gelişme kaydedilmediğini ve yaklaşık 16 kişinin işten çıkarıldığını aktardı.

Divriği ve Yaşam Doğal Platformu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda işçilerin madende zehir soludukları için birçoğunun kansere yakalanmış olduğunu, İşçilerin direnişini kırmak için de çevre illerden TOMA ve jandarma ekiplerinin getirildiğini kaydetti.

“Mücadele etmekte kararlıyız”

ANKA’ya konuşan işçiler haksız dayatmalara karşı mücadele edeceklerini belirterek şunları söyledi:

“Aylardan bu yana sabırla banka promosyon hakkımızın ödenmesi için işveren yetkililerimizle görüşmeler yaptık. Ancak bugüne kadar net bir gelişme kaydedilmedi. Ne kadar, ne miktar promosyon alacağız ve ne zaman ödenecek hala belli değil. Başka kurum ve işletmelerle kıyaslandığında bize teklif edilen bedellerin çok düşük olduğuna ilişkin itirazlarımız sonucunda birkaç haftadan bu yana en son üç yıllığına toplam 6 bin 250.lira rakamları telaffuz edildi.

Bu rakamın çok yetersiz olduğu ve kabul etmemekte kararlı oluşumuz üzerine bugünden başlayarak bazı arkadaşlarımız işten atılmaya kalkışıldı. Öncelikle hakkımızı her aradığımızda işten atılma tehdidini kabul etmeyeceğimizi, bu haksız ve orantısız dayatmalar karşısında işyerindeki tüm arkadaşlarımızla birlikte tüm yasal karşı koyma hakkımızı kullanacağımız konusunda kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ayrıca hak ve nefaset ölçülerinde başta promosyon hakkımız olmak üzere tüm alacaklarımızın peşini bırakmamakta tüm işçiler, Iliç halkı ve tüm emek dostlarıyla mücadele etmekte kararlıyız.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur