“Hukuksuz yasak kararının iptali için sabah adliyede dilekçemizi vererek dava açtık”

25 Kasım Kadın Platformu, Beyoğlu Kaymakamlığı'nın yasak kararına, kararın iptali için dilekçe vererek dava açtı

“Hukuksuz yasak kararının iptali için sabah adliyede dilekçemizi vererek dava açtık”

25 Kasım Kadın Platformu, Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasak kararı getirilmesinin ardından kararın iptali için dilekçe vererek dava açtı.

KAYMAKAMLIK YASAKLADI, KADINLAR YASAK TANIMIYOR: “MÜSAADE İSTEMİYORUZ, 25 KASIM’DA TÜNEL’DE BULUŞACAĞIZ”

İstanbul Valiliği, İstiklal Caddesi’ndeki saldırıyı bahane ederek ‘Genel Emir’ yayımladı ve caddede yürümek dışında her şeyi yasakladı.

Valiliğin açıklaması şöyle:

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından Beyoğlu İlçemizde yaşanan bombalı terör saldırısı sonrasında İstiklal Caddesinde güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya trafiği akışının hızlandırılması konularında alınması gereken önlemlere ilişkin bir Genel Emir yayınladı.

24 Kasım 2022 tarih ve 2022/1 Sayılı Genel Emirde; “Tarihi, ekonomik, sosyal, kültürel ve turistik faaliyetlerin en yoğun şekilde icra edildiği Beyoğlu İlçemizin İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 Pazar günü gerçekleştirilen bombalı terör saldırısı sonucunda maalesef 81 kişi yaralanmış, 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Yaklaşık 1.400 metre uzunluğunda ve ülkemizin en yoğun yaya trafiğine sahip durumda bulunan İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaflar, mesleki teşekküller, yerel yönetimler ve güvenlik birimleriyle yapılan tüm istişarelerde ortak talep; tramvay ulaşımı ve yaya trafiğinde akışın sağlanması ve sürekliliğin korunması olmuştur.

Öte yandan, kamu düzeni ve esenliği ile genel asayişin sağlanmasında da aynı hususun kritik önem teşkil ettiği değerlendirilmektedir. Bu nedenlerle İstiklal Caddesinde;

– Herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına,

– Stant kurulmasına,

– Sergi açılmasına,

– Seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına,

– Sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine,

– Toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına,

– Hanutçuluk faaliyetlerine,

– Ve benzerlerine,

Kesinlikle izin verilmeyecektir.” denilerek, yetkili ve sorumlu kurum/kuruluşlar tarafından gerekli tedbirlerin alınması, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca emrin hassasiyetle uygulanması, emre aykırı davrananlar hakkında gerekli iş ve işlemlerin yerine getirilmesi hususları bildirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur