Hollandalı işçiler mitingdeydi: “Hollanda iyi kazanıyor, biz işçiler de iyi kazanmalıyız!”

Hollandalı emekçiler “Hollanda iyi kazanıyor, biz işçi ve emekçiler de iyi kazanmalıyız” sloganıyla mitingdeydi

Hollandalı işçiler mitingdeydi: “Hollanda iyi kazanıyor, biz işçiler de iyi kazanmalıyız!”

Son yetmiş yılın en yüksek enflasyonunu yaşanan Hollanda’da işçi ve emekçilerin alım güçleri gittikçe düşüyor ve yoksullaşıyor. Buna karşılık vergilendirme soygunu tam gaz devam ediyor. Devletin ve işverenlerin enflasyon karşısında uyguladığı kâr payı kendilerini memnun edecek biçimde sorunsuz ilerliyor. Aynı şekilde işçilerin ve emeklilerin enflasyon karşısında her geçen gün yoksulluğu da tam gaz büyümeye devam ediyor. Fiyat artışları halkın alım gücünü düşürdüğü gibi gelecek planlamalarını da askıya almak zorunda bırakıyor.

Hollanda Sendikalar Federasyonu’ndan miting

Yaklaşık bir aydır yürütülen çalışmaların ardından “Hollanda iyi kazanıyor, biz işçi ve emekçiler de iyi kazanmalıyız” sloganıyla 26 Kasım’da bir miting gerçekleşti. Hollanda Sendikalar Federasyonu’nun (FNV) çağrılarına ve iyi bir teknik organizasyon olmasına rağmen işçilerin katılımı maalesef sınırlı kaldı.

Yürüyüşün olmadığı miting, giriş kapısında toplanan işçiler saat 13.30’da Amsterdam Olimpik Stadyumu’na girmesiyle başladı. FNV tarafından önceden flamalar, bayraklar ve pankartlarla donatılan stadyuma giren işçi kortejleri, iki taraflı hazırlanan bayrak ve flamaların arasından, sloganlar, ıslıklar, sıkılı yumruklar havada ilerledi. Farklı uluslardan işçi ve emekçilerin sınıf ruhuyla, sınıf kardeşliği bilinciyle, selamlaşması, kucaklaşması güzel bir görüntü oluşturdu. Mitingde sık sık “Başka bir dünya mümkün”, “Üreten biziz yöneten de biz olacağız!” sloganları atıldı.

Kürsüye çıkan farklı iş kollarındaki işçilerin yaptığı konuşmalarda, düşük ücretler, taşeronlaştırmanın yaygınlığı, emeklilik yaşının yüksek oluşu, haftalık çalışma saatlerinin uzunluğu gibi ortak sorunlar dile getirildi. FNV Başkanı Tuur Elzinga ve bazı sendika yöneticiler de söz alarak mücadeleye devam çağrısı yaptılar.

Hollandalı sol örgüt ve partiler, çeşitli demokratik kitle örgütleri flama ve yayınlarıyla eylemde etkindiler. Zaman zaman uluslararası dayanışmaya vurgu yapan sloganlarla coşkulu anlar yaşandı. Katılımın beklentilerin altında kaldığı mitinge 3 bin 500 civarı işçi katıldı. Hollanda’da durum dünyanın geri kalanından çok da farklı değil. Örgütçü işçiler bu gidişatı durduracak ve tersine çevirecek yegâne gücün politik bir işçi hareketi olduğunu biliyor, bu gerekliliği derinden hissediyor.

Haber: Ali Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi
Eindhoven/ Hollanda, 27 Kasım 2022

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur