Hediye Levent: Operasyon, Şam’ın Kürtlerle yakınlaştığı bir dönemde gerçekleşti

Ankara'nın Şam ile ilişkileri normalleştirme niyeti ilk kez bu kadar açık dile getirilirken Evrensel yazarı Hediye Levent, Suriye ordusunun da hedef alındığı hava saldırılarının nedenleri üzerine yazdı. Levent, son dönemde Şam ve Suriye Kürtler arasında yaşanan yakınlaşmaya dikkat çekiyor

Hediye Levent: Operasyon, Şam’ın Kürtlerle yakınlaştığı bir dönemde gerçekleşti

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının 20 Kasım gecesinde Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı hava saldırılarının yankısı sürüyor.

Hava saldırıları sonucu hedef alınan bölgeler arasında Kobanê, Tel Rıfat, Rakka, Tel Abyad, Hasekê yer alırken Demokratik Suriye Güçleri (QSD – SDG) Genel Komutanı Mazlum (Abdi) Kobanê, saldırı sonucu sivil ve askeri kayıplar yaşandığını belirtmiş, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de (SOHR) saldırılarda Suriye ordusu mevzilerinin de hedef alındığını ve can kayıpları yaşandığını öne sürmüştü.

Tayyip Erdoğan’ın, dün (22 Kasım) Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a ilişkin “siyasette küslük olmaz, sil baştan yapabilmeliyiz” sözleriyle Türkiye’nin Şam ile ilişkileri normalleştirme niyeti ilk kez bu kadar açık dile getirilirken Evrensel yazarı Hediye Levent, Suriye ordusunun da hedef alındığı hava saldırılarının nedenleri üzerine yazdı.

Suriye Kürtleri ve Şam arasındaki yakınlaşma

Suriye Kürtleri ile Şam arasında Rusya’nın kullandığı Lazkiye-Hmeymim üssünde bir toplantı yapıldığını belirten Levent, ABD’nin göz yumması, Rusya’nın ara buluculuğu ve şartların zorlaması ile yakınlaşmanın arttığını yazdı.

QSD’nin elindeki bazı yerlerin ya Suriye ordusuna devredildiğini ya da iki tarafın karargâhlarını birleştirdiğini kaydeden Levent, “Birkaç yerde SDG’nin Suriye ordusunun askerlerinin üniformasını giyip bulundukları yerlerdeki flama ve bayrakların yerine Suriye bayrağı astıkları da iddia ediliyor. Kürt kaynaklardan biri en son Lazkiye-Hmeymim üssünde bir toplantı yapıldığını, askeri ve güvenlik konularındaki iş birliğinin yanı sıra siyasi meselelerde de ilerleme sağlandığını söyledi. Siyasi konularda neyi tartıştılar, hangi konularda mutabakata varıldı; belirsiz!” diye yazdı.

Ankara, yakınlaşmadan rahatsız

Ankara’nın Suriye Kürtleri ve Şam arasındaki yakınlaşmadan rahatsızlık duyduğu için Şam’a mesaj vermek amacıyla Suriye’nin kuzeydoğusunu vurduğu belirten Levent, şöyle yazdı:

“Yani Ankara Şam’a, ‘Sil baştan başlayalım’ mesajını verdikten bir gün sonra ‘Barışma niyetim açık ancak Kürtlere kalkan olursan, bu meselenin Suriye içinde çözülmesini sağlamaya çalışırsan, ortak karargâh ve siper oluşturursan onunla birlikte seni de vururum’ demiş oldu. Bir diğer ifadeyle Ankara, Şam’ı Kürtlerden, Şam’ın Kürt politikasını çözüm girişimlerinden ayırmaya çalışıyor. Bu ne kadar başarılı olur; belirsiz. Çünkü Şam da Kürtlere yönelik on yıllarca baskı ve sert politikalarına başvurdu ancak ülke tam anlamıyla tufan sonrası harap durumdayken halkın bir kısmını açık cephe savaşıyla karşısına almak istemiyor. Yani silahla değil siyasetle, zorla değil ikna ile sorunu halletmeye çalışıyor.”

Şam, Rusya’ya tepkili; Kürtler de ABD’ye

Son operasyonda Rusya’nın hava sahasını Türkiye’ye açtığını, bu durumu doğrulayan Şam kaynaklarının da Rusya’ya öfkeli olduğunu ifade eden Levent, Rusya’nın, Ukrayna işgali sonrası siyasi ve ekonomik açıdan zorlandığı böylesi bir dönemde Türkiye ile sorun yaşamak istemeyeceğini belirtti.

Rusların, Kürtlerin savunmasız ve korumasız olduklarını anlamaları yönünde bir ders vermek istemiş olabileceğine de dikkat çeken Levent, “Buna ek olarak Kürt yapılarla ABD ilişkisinin yıpratılması da hedeflenmiş olabilir. Saldırı sonrası Suriye Kürtlerinin ABD’ye yönelik tepkileri düşünüldüğünde kısmen de olsa başarılı olduğu söylenebilir” dedi.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız!

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur