Erdoğan’ın çalışmalarını örnek gösterdiği Konya’daki barınakta bir köpek vahşice katledildi

Tayyip Erdoğan'ın sokak hayvanları ile ilgili yapılan çalışmalarda örnek gösterdiği Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir köpek, görevli tarafından sopayla vurularak katledildi. Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), hayvanların kapatılması istenen alanların ölüm kampı olduğunu belirterek, aylardır sokakta yaşayan köpeklerin toplanıp barınaklara kapatılması gerektiği söylemlerine tepki gösterdi

Erdoğan’ın çalışmalarını örnek gösterdiği Konya’daki barınakta bir köpek vahşice katledildi

Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir köpeğin, görevli tarafından sopayla vurularak katledildiği görüntüler tepkilere yol açtı. Sosyal medyada oluşan tepkiler üzerine açılan soruşturmada iki kişi gözaltına alındı.

“Barınaklar ölüm kampıdır”

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda aylardır sokakta yaşayan köpeklerin toplanıp barınaklara kapatılması gerektiği söylemlerine tepki göstererek, “Barınakların hayvanlar için “sıcacık yuvalar” haline getirilmesi talimatları veriliyor. Sonuç ise işte bu! Hayvanların kapatılmasını istediğiniz yerler; #barınaklarölümkampıdır! Köpeklerin kafalarına kürekle vurularak öldürüldükleri Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi, bir hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından örnek çalışma olarak gösterilmişti” dedi.

Tayyip Erdoğan, örnek göstermişti

Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta G20 Liderler Zirvesi kapsamındaki Endonezya ziyareti dönüşü uçakta sokak hayvanları ile ilgili yaptığı açıklamada “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız. Konuyla ilgili atılacak adımlar neyse, ne tedbir gerekiyorsa yerine getirilecek. Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı. Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin gerçekten çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var” ifadelerini kullanmıştı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada soruşturma başlatıldığı ifade edilerek, “Hayvan Rehabilitasyon Merkezimizde yaşandığı iddia edilen üzücü olay hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bu hususlarda kurumsal hassasiyetimiz en üst noktadadır. Konu etraflıca değerlendirilerek sorumlular hakkında yasal işlem ve suç duyurusu yapılacaktır” denildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur