Düzce merkezli deprem İstanbul ve Ankara’dan da hissedildi

Saat 4.08'de Düzce'nin Gölyaka ilçesi merkezli 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi

Düzce merkezli deprem İstanbul ve Ankara’dan da hissedildi

Saat 4.08’de Düzce’nin Gölyaka ilçesi merkezli, Kandilli Rasathanesi’ne göre 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydan geldi. Daha sonra AFAD da depremin büyüklüğünü 5.9 diye açıkladı. Deprem İstanbul, Bursa, Ankara, Eskişehir, Bilecik ve Balıkesir’de de hissedildi.

Öte yandan sarsıntıları takiben Düzce’nin birçok noktasında elektrikler kesildi.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, “Çok şiddetli hissettik. Herkes sokaklarda, insanların evlerin dışında, az önce artçı bir deprem daha oldu. Ekiplerimiz dışarıda, tespit çalışmaları yapılıyor. Elektrikler kesik, şu ana kadar bize ulaşan bir yaralanma ve ölüm haberi yok” açıklamasını yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul ve çevre illerde hissedilen depremin hiçbir vatandaşımıza zarar vermemiş olması tek dileğimiz. Geçmiş olsun” paylaşımını yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Hepimiz çok korktuk, çok endişelendik. Umuyorum ki hiçbir şekilde kayıp yaşamayız, geçmiş olsun” ifadesini kullandı.

NTV yayınına bağlanan DHA muhabiri Tezcan Solmaz, Düzce’de elektriklerin kesildiğini ve internet erişiminde sorunlar yaşandığını aktardı. Solmaz, yurttaşların evlerinden çıktıklarını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Düzce’nin Gölyaka ilçesinde, saat 04.08’de gerçekleşen 5.9 büyüklüğünde #deprem’in ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır. Ekiplerimizin saha taraması devam etmektedir” paylaşımını yaptı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde AFAD tarafından uygulanan deprem tatbikatı, senkronizasyon eksikliği nedeniyle eleştirilere neden olmuştu. ‘Hayati uyarı bildirimi’ mesajı gelmedi.

Artçı deprem

Saat 4.30’da artçı sarsıntı oldu. Artçının büyüklüğü AFAD tarafından 4.20 olarak paylaşıldı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “AFAD verilerine göre saat 04.08’de Düzce Gölyaka merkezli 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul’dan da hissedilmiştir. Konuyu takip ediyoruz. Allah, her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun. İlimizde de hissedilen Düzce Gölyaka merkezli depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun. An itibariyle ilimizdeki 112 ve AFAD merkezinize gelen herhangi bir olumsuz ihbar bulunmamaktadır. Allah her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun.” paylaşımını yaptı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum “Düzce merkezli deprem birçok ilimizde de hissedildi. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Ekiplerimiz sahada çalışmalarına başladı. Gelişmeleri takip ediyoruz. Allah memleketimizi korusun” paylaşımını yaptı.

Saat 05.04’te AFAD sosyal medya paylaşımında “Düzce ilimizin Gölyaka ilçesindeki 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından, an itibarıyla 18 artçı deprem meydana gelmiştir. Bölgede kontrol amaçlı enerji kesintileri uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmamasını önemle rica ederiz” dedi.

Kandilli Rasathanesi, saat 05.06’da depremin büyüklüğünü 6.0 olarak revize etti. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi depremin büyüklüğünü 6.1 olarak açıkladı.

Düzce Valisi Cevdet Atay: “İlimizde yaşanan deprem nedeniyle, tedbir amaçlı ilimiz genelinde tüm eğitim kurumlarında 23 Kasım 2022 tarihinde bir (1) gün eğitim – öğretime ara verilmiştir.”

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, deprem nedeniyle kentte eğitim ve öğretime bir gün ara verildiğini açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, depremden etkilenenlere geçmiş olsun dileklerini iletti. Kılıçdaroğlu, depremin, afetlere hazırlıklı olmanın önemini tekrar hatırlattığını vurguladı.

Binalarda hasarlar var

NTV’ye konuşan Süleyman Soylu, 35 artçı sarsıntının meydana geldiğini ifade etti. Soylu panik nedeniyle yaralıların olduğunu söyledi.

AFAD’dan yetkililer depremin farklı bir segmentte gerçekleştiğini ifade ediyor. Soylu, röportaj bitiminde toplam 45 artçı yaşandığını söyledi. Düzce’den paylaşılan görüntülerde kısmi yıkımlar olduğu paylaşılıyor.

Bolu KYK Hayreddin Tokadi Kız Yurdu’nun duvarlarında büyük çatlaklar meydana geldi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur