Diyarbakır’da yapılmak istenen eyleme polis saldırdı, onlarca kişi gözaltına alındı

DTK, DBP, TJA ve HDP'nin yapmak istediği açıklama polislerce engellenmesine rağmen kitle, “Bijî berxwedana Kobanê" sloganıyla karşılık verdi

Diyarbakır’da yapılmak istenen eyleme polis saldırdı, onlarca kişi gözaltına alındı

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinen Azad – TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda açıklama yapmak için sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Açıklamaya Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve sivil toplum örgütleri katıldı. Kent genelinde polis ablukası yaşanırken açıklama yapılmak istenen yerde de yüzlerce polis ve gözaltı aracı getirildi.

Meydanda toplanan kitle farklı alanlarda polis çemberine alındı. Çembere alınma esnası da, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan, “Hiçbir şey bizi engelleyemez. Biz barıştan yanayız. Bizi çevreleyen savaştan yanadır” dedi. Ayrıca polisler gazetecilere bağırarak, “Basın kartınızı ve kimliğinizi verin” demesi üzerine gazeteciler, “Görevimizi yapıyoruz” dedi. Polis, “Neyin görevidir, neyin görevini yapıyorsun” diyerek çekim yapılmasına engel oldu.

Polisler, açıklamaya ablukanın dışında destek verenlere saldırdı. Gözaltına alınanlara ters kelepçe yapılırken, bir kısmına da plastik kelepçe takıldı. Polisler, çay ocağında çay içen ismi öğrenilmeyen yaşlı bir yurttaşı da gözaltına aldı.

Ablukaya alınan kitle gözaltına alındı. Şimdiye kadar HDP İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan’ın da aralarında olduğu 47 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınlar zafer işareti yaparak, “Jin Jiyan Azadi” sloganı attı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur