DİSK’li kadınlar 25 Kasım için Beşiktaş Barış Parkı’nda: “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun uygulanmalı, ILO 190 onaylanmalı”

DİSK'li kadınlar 25 Kasım için Beşiktaş Barış Parkı'nda yaptığı basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun uygulanmasını ve ILO 190 sayılı işyerlerinde şiddet ve tacizin önlenmesine dair sözleşmenin onaylanmasını talep etti

DİSK’li kadınlar 25 Kasım için Beşiktaş Barış Parkı’nda: “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun uygulanmalı, ILO 190 onaylanmalı”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Beşiktaş’ta Dünya Barış Parkı’nda bir araya gelen DİSK’li kadınlar, kadınlara yönelik şiddet, taciz, mobbing ve ayrımcılığın bitirilmesi adına taleplerini de tekrarladıkları basın açıklaması yaptı. DİSK’e bağlı sendikaların üyesi, işyeri temsilcisi veya yöneticisi olan kadınların katıldığı basın açıklamasında ilk sözü DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu aldı.

Çerkezoğlu, 25 Kasım’ın tarihsel arka planına ve Mirabel Kardeşlerin yürüttüğü mücadeleye değinerek başladığı konuşmasında molla rejimine isyan eden İranlı kadınların mücadelesini selamladı. Çerkezoğlu, kadına yönelik şiddetin temelinde toplumsal hayatın her alanında yer alan eşitsizliklerin ve ayrımcılığın olduğunu ifade ederken işyerlerinden başlayarak hayatın her alanında eşitli ve özgürlük mücadelesinin büyütülmesi gerektiğini ifade etti.

“Merdiven altı atölyelerinden AVM’lere, plazalara, fabrikalara…”

16. DİSK Genel Kurulu’nda oluşturulan DİSK Kadın Temsilciler Kurulu’nun ilk toplantısının yapıldığını ifade eden Çerkezoğlu, “Yaptığımız bu tarihi toplantıyla birlikte irademizi ortaya koyacağız” dedi. Ortaya konan iradeyle birlikte kadınların şiddete ve ayrımcılığa karşı örgütlenme mücadelesinde üstlerine düşeni yapacaklarını ifade eden Çerkezoğlu, “Merdiven altı atölyelerinden AVM’lere, plazalara, fabrikalara, belediyelere kadar kadın işçilerin sendikalı olması için mücadele edeceğiz” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulansın, ILO 190 onaylansın”

Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından okunan basın metninde kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması için DİSK’in talepleri tekrarlandı. DİSK’li kadınlar feshedilen İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı kanunun etkin şekilde uygulanmasını, ILO 190 sayılı işyerlerinde şiddet ve tacizin önlenmesine dair sözleşmenin onaylanmasını ve etkin biçimde uygulanmasını istedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur