DİSK Basın İş: “Gazete binalarında, matbaalarda, var olduğu her alanda eşitlik için mücadele veren tüm kadınlara ve hapiste tutulan kadın gazetecilere sözümüz var”

25 Kasım dolayısıyla açıklama yapan DİSK Basın İş, "Gazete binalarında, matbaalarda, fabrikalarda, okullarda, var olduğu her alanda eşitlik için mücadele veren tüm kadınlara ve gazetecilik yaptıkları için hapiste tutulan kadın gazetecilere sözümüz var" diyerek her türlü eril şiddetin, transfobinin, homofobinin karşısında eşitlikçi mücadele ile var olmaya devam edeceklerini söyledi

DİSK Basın İş: “Gazete binalarında, matbaalarda, var olduğu her alanda eşitlik için mücadele veren tüm kadınlara ve hapiste tutulan kadın gazetecilere sözümüz var”

DİSK Basın İş, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir açıklama yayımlayarak “Gazete binalarında, matbaalarda, fabrikalarda, okullarda, var olduğu her alanda eşitlik için mücadele veren tüm kadınlara ve gazetecilik yaptıkları için hapiste tutulan kadın gazetecilere sözümüz var” diyerek her türlü eril şiddetin, transfobinin, homofobinin karşısında eşitlikçi mücadele ile var olmaya devam edeceklerini söyledi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Son 20 yılda erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 7 bin 186.

Kadınlara, LGBTİ+’lara yönelik şiddete karşı bütünlüklü politika öneren İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede fesh eden iktidarın yaptıklarını unutmuyoruz.

Yaşamımızın şiddet sarmalı ile kuşatıldığı, erkek şiddetinin yukarıdan aşağıya toplumun tüm kurumları aracılığıyla beslendiği ve korunduğu koşullarda yaşıyoruz. Ama bu bizi karamsarlığa sürüklemiyor çünkü hayatlarımıza, kazanımlarımıza sahip çıkmak için sokaklarda, meydanlarda, okullarda, fabrikalarda, iş yerlerinde, matbaalarda, yayın evlerinde, TV ve gazete binalarında mücadele ediyoruz. Kararlılığımız, haklılığımız ve dayanışmamız bize güç veriyor.

Erkeklerin öldürdüğü tüm kadınlara; gazete binalarında, matbaalarda, fabrikalarda, okullarda, var olduğu her alanda eşitlik için mücadele veren tüm kadınlara ve gazetecilik yaptıkları için hapiste tutulan kadın gazetecilere sözümüz var. Her türlü eril şiddetin, transfobinin, homofobinin karşısında eşitlikçi mücadelemizle var olmaya devam edeceğiz.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesi ile bir kez daha haykırıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ni geri istiyoruz!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur