Bursa Su Kolektifi, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına dikkat çekti: “Ölümler artıyor, yevmiyelerden haraç kesiliyor”

Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çeken Bursa Su Kolektifi üyeleri, işçilerin yaşam şartlarındaki tüm olumsuzlukların giderilmesi amacıyla Mevsimlik Tarım İşçileri Genelgesi'nin acilen uygulanmasını talep etti

Bursa Su Kolektifi, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına dikkat çekti: “Ölümler artıyor, yevmiyelerden haraç kesiliyor”

İŞKUR Bursa İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen Bursa Su Kolektifi üyeleri, mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, Mevsimlik Tarım İşçileri Genelgesi’nin uygulanmasını istedi.

Tarımı yok eden politikalar sonucu tarım işletmelerinin ucuz emek gücü olarak en büyük yaşam kaynağını sunduğu belirtilerek, “Bugüne kadar yapılan birçok akademik, saha ve gözlem çalışması Türkiye’de mevsimlik tarım işçiliğinin feodalizm, kapitalizm ve ataerkil patriarkal sistemin iş birliği politikaları ile şekillendiğini ortaya koymaktadır. Devletin sorumluluğunda olup müdahale etmesi gereken ancak bilinçli sınıfsal politikaları tercih etmesi sonucu üretilen ucuz iş gücü potansiyeli günümüzde neoliberal kapitalizm düzeni ile devam ediyor” denildi.

“14 yaş altı çocukların kanunen çalıştırılması yasaktır”

Yedek işgücü ordusunun en çok ezilen kesimi olan mevsimlik işçilerin ülkenin dört bir yanında zorlu yaşam mücadelesi verdikleri belirtilen açıklamada yaşanan iş cinayetlerine yönelik şunlar aktarıldı:

“Daha iki hafta önce Hatay Erzin’de narenciye toplama ve paketleme işinde çalışan iki kız çocuk işçiyi kaybettik. Fidan Tunç, 14 yaşındaydı ve her yıl ailesiyle birlikte narenciye toplamak için Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden geliyordu. Fidan, narenciye bahçesinde çalışırken kaybolmasının ardından birkaç gün sonra başka bir bahçede ölü olarak bulundu. Dicle Nur Selçuk da 14 yaşındaydı. Diyarbakır’ın Dicle ilçesinden ailesiyle çalışmaya gelmişti. Mevsimlik işçi olarak çalıştığı narenciye fabrikasında saat 22.00 civarında meyve paketlerken kıyafetin makineye kaptırması sonucu hayatım kaybetti. Oysa Türkiye’de 14 yaş altı çocukların kanunen çalıştırılması yasaktır.”

İşçilerin ihtiyaçları ilkel şartlarda gideriliyor

Hiçbir sosyal güvenceleri olmayan mevsimlik tarım işçilerinin yevmiyelerinin brüt 220 TL olduğu ancak haraç kesintileriyle ellerine geçen net ücretin 160-170 TL olduğu bildirilirken şöyle devam edildi:

Mevsimlik tarım işçileri temizlik ve mutfak ihtiyaçlarını çok ilkel şartlarda gidermeye çalışmakta, temiz suya erişebilmek için kadınlar çadırlara suyu tarım zehirleri bidonları ile taşımakta, çocuklar tuvalet olarak kullanılan çukurların etrafında oyun oynamaktadır. Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları çok ağır sömürünün ve yaşam şartlarındaki tüm olumsuzlukların giderilmesi yolunda Mevsimlik Tarım İşçileri Genelgesi’nde görevlendirilen kamu kurum ve kuruluşlarınca acilen genelgenin uygulanmasını ve 2023 yılı sezonunda kurumların sorumluluklarını yerine getirmelerini talep ediyoruz.

Basın açıklamasından sonra Bursa Su Kolektifi üyeleri, İŞKUR’a verdikleri dilekçede 2022 yılı boyunca yapılan uygulamalar ve denetimlere ilişkin bilgi edinme talebinde bulundu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur