Bodrum Belediyesi’nden Akbelen’i tahsis eden Orman Genel Müdürlüğü’ne dava: “Kömür madeni için Bodrum susuz kalacak”

Bodrum Belediyesi, YK Enerji'nin Akbelen Ormanı'nda genişletmek istediği kömür madeni projesinin Bodrum'un susuz kalmasına neden olacağı gerekçesiyle Akbelen Ormanı’nı şirkete tahsis eden Orman Genel Müdürlüğü’ne dava açtı

Bodrum Belediyesi’nden Akbelen’i tahsis eden Orman Genel Müdürlüğü’ne dava: “Kömür madeni için Bodrum susuz kalacak”

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin (YK Enerji) Muğla Milas’taki iki termik santraline kömür sağlamak amacıyla genişletilmek istenen kömür madeninin İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nı yok etmemesi için İkizköylülerin mücadelesi sürerken, Bodrum Belediyesi de ormanın tahsil edilmesine karşı Orman Genel Müdürlüğü’ne dava açtı.

Akbelen Ormanı’nda açılmak istenen kömür madeninin Bodrum’un susuz kalmasına neden olacağını belirten Bodrum Belediyesi Başkanı Ahmet Aras, ormanı YK Enerji’ye tahsis eden Orman Genel Müdürlüğü’ne dava açıldığını duyurdu.

Akbelen mücadelesini yalnızca su mücadelesi değil bir yaşam mücadelesi olarak gördüklerini belirten Aras, bölgedeki termik santral ve kömür madenlerinin sadece su kuyularını değil; bütün ekosistemi, biyolojik çeşitliliği, yaban hayatını, köylülerin yaşamını, kültürünü ve tarihini tehdit ettiğini ifade etti.

“İçme suyu kaynakları yok olma tehlikesi altında”

Kömür madeni projesiyle köylerin yerinden taşındığını, asırlık çam ağaçlarının yok edildiğini, zeytincilik ve arıcılık gibi önemli geçim kaynaklarının da insanların ellerinden alındığını kaydeden Aras şunları söyledi:

“Akbelen Ormanı’nda açılması planlanan kömür madeni sebebiyle yalnızca Bodrum’un değil, o bölgedeki büyük bir kesimin içme suyu kaynakları yok olma tehlikesi altında. Bodrum çok önemli bir turizm merkezi ve yarımadamız su fakiri bir yarımada. Bu nedenle suyumuzu daha çok Milas ilçesinden alıyoruz. Barajlardan gelen sert sular Karacahisar-Çamköy havzasından gelen yer altı sularıyla paçallanarak Bodrum halkının su ihtiyacı karşılanıyor. Son zamanlarda zaten Bodrum olarak büyük bir göç alıyoruz ve bu gidişle su arzında bir sıkıntı yaşayacağımızı planlıyoruz. Aynı zamanda iklim krizi etkilerini hep beraber yaşamaya başladık, orman yangınları ve kuraklık gibi ciddi sonuçlarla. O yüzden fosil kaynaklardan kurtulma ve suyumuza sahip çıkma konusunda çok önemli bir noktadayız. Bununla ilgili hukuki mücadelemizi de başlattık.”

Bu mücadelenin yalnızca Akbelen’de yaşayanların mücadelesi olmadığını, topyekün bir mücadele olduğunu ifade eden Aras, “Bilimsel verilere dayanarak yerel yönetimler tarafından başlatılan hukuki mücadelelerle birlikte bu tür yaşam mücadeleri daha çok dikkate alınıyor. Biz de bu konuda arkadaşlarımızın, vatandaşlarımızın yanına omuz omuza yaşam mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

“Akbelen giderse Bodrum susuz kalacak”

Köylülerin gönüllü avukatlarından biri olan İsmail Hakkı Atal konuya ilişkin şunları söyledi:

“2013 yılında TKİ’nin Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümüne hazırlattığı raporda Akbelen ormanı altındaki kömür yataklarının bir set olarak durduğu ve bu sayede Çamköy ve Karacahisar alt su havzalarının suyunun Bodrum su kuyularına aktığı belirlendi. Yani Akbelen giderse Bodrum susuz kalacak. YK Enerji’nin ortaklarından biri olan 5’li çeteden LİMAK’ın yıllık 200 milyon TL kazancı için Bodrum’un yıllık 5 milyar dolarlık turizm geliri yok olabilir.”

“Çabalar karşılığını bulacak, yaşam kazanacak”

500 gündür Akbelen Ormanı için çadırlı nöbet tutan İkizköylüler de Bodrum Belediyesi’nin açtığı davaya ilişkin “Mücadelemizin başından beri Bodrum Belediyesi’nin her türlü desteğini yanımızda hissettik. Haklılığımızdan aldığımız güçle başlattığımız ve sürdürdüğümüz direnişte çok kritik bir noktadayız. Bu noktada Bodrum Belediyesi’nın attığı bu adım, mücadelemize can suyu oldu. Biliyoruz ki bu çabalar bir gün karşılığını bulacak, yaşam kazanacak” dedi.

Akbelen Ormanı’nda yapılması planlanan madencilik faaliyetinin Bodrum’da içme suyu kaynağı su kuyularını olumsuz etkileyeceğini ortaya koyan TKİ Geli-Akbelen Karacahisar ( Milas-Muğla) Linyit Sahaları ve Yakın Dolayındaki Hidrojeolojik Koşulların Mevcut Verilere Dayanılarak Linyit Madenciliği ve Bodrum İçme Suyu Kuyuları Açısından Değerlendirilmesi” raporunda şu noktaya dikkat çekildi:

“2013 yılında Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından Hacettepe Üniversitesine hazırlatılan raporda “Akbelen ormanında MADEN AÇIK İŞLETME İZNİ uygulanması durumunda Bodrum’un içme suyu kuyularını besleyen Karacahisar -Çamköy -Aslanyaka alt su havzalarının su akış yönü değişerek maden ocağı tarafına akacağı” belirtilmiş, ayrıca “Akbelen Ormanı’nın altındaki kömür yatakları yeraltında suyun yatak değiştirmesini engelleyen bir set olarak durmaktadır.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur