Bağımlılıkla mücadele için ayrılan bütçenin sadece yedide biri kullanılmış

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın 2022 yılının ilk yarısındaki harcama kalemlerine dikkat çeken CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, bağımlılıkla mücadele için ayrılan 1 milyar 746 milyon 634 TL'lik bütçeden yalnızca 225 milyon 446 bin TL’sinin harcandığını belirterek, "Hasta garantili şehir hastanelerine para aktarmaktan bağımlılıkla mücadeleye sıra gelmedi mi?” diye sordu

Bağımlılıkla mücadele için ayrılan bütçenin sadece yedide biri kullanılmış

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın 2022 yılının ilk yarısındaki harcama kalemlerine dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı’na 2022 yılı için toplam 1 milyar 746 milyon 634 bin TL uyuşturucu bağımlılığına karşı mücadele bütçesi verildiğini söyleyen Emir, “Bakanlık yılın ilk yarısında bu paranın yalnızca 225 milyon 446 bin TL’sini harcamış. Hasta garantili şehir hastanelerine para aktarmaktan bağımlılıkla mücadeleye sıra gelmedi mi?” diye sordu.

“Bağımlılıkla mücadele etmiyorsunuz”

Bağımlılıkla mücadeleden vazgeçilmiş bir görüntü olduğuna işaret eden Emir, “2022’de 1,7 milyar lira istemişsiniz ama Haziran ayına kadar ancak 225 milyon lira harcamışsınız. ‘Geri kalan parayı ne yaptınız?’ diye sorsak, onu başka yerlere, müteahhitlere gönderdiğinizi tahmin etmek zor değil. Sadece 2022’de mi? Hayır, 2021’de de yine 1,6 milyar lira istemişsiniz ama 204 milyon lira kullanmışsınız. İstediğinizin altıda birini, yedide birini kullanıyorsunuz, demek ki bağımlılıkla mücadele etmiyorsunuz” dedi.

SMA için yapılan testlerin sonucu çıkmıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, SMA hastalığıyla ilgili 635 bin tarama testinin yapıldığına ve 118 SMA hastası çocuğun tespit edildiğine ilişkin sözlerine de yanıt veren Emir, insanların test sonuçlarını aylarca beklediklerini  vurgulayarak, “Sayın Bakan, ‘493 bin çiftçimize tarama yaptık’ diyorsunuz, o zaman sonucunu niye yazmıyorsunuz? Niye yazmadınız buraya Sayın Bakan? Niye biliyor musunuz? Çünkü onun sonuçları çıkmıyor. Bakın, benim elimde bir örnek var,  yüzlerce getirebilirim. 8 Nisanda bir çift gitmiş SMA için test vermiş, 21 Eylülde evlenmişler, hâlâ test sonucunu bekliyorlar. Ya aylarca, altı ayın üzerinde SMA sonucu tarama testi bekleniyor Türkiye’de. Siz “SMA’yı tarıyoruz” diyorsunuz ve bu övündüğünüz 118 yavrumuzun acaba kaç tanesi daha önceden tespit edilseydi bu sorun çözülebilirdi” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur