Aslında herkes her şeyi biliyordu: TSK gece saatlerinde Suriye ve Irak’ın kuzeyini havadan vurdu

TSK’ye ait savaş uçakları gece saatlerinde Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde Kürt güçlerin kontrolünde bulunan pek çok bölgeyi bombaladı. Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında harekâtın meşru müdafaa çerçevesinde gerçekleştirildiği söylenirken, “Bu saldırının İstanbul’daki terör saldırısıyla ilişkisi yok. Bütün dünya bunu biliyor” diyen Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Kobanê ise saldırılara hazırlıklı olduklarını ve savaş istemediklerini söyledi

Aslında herkes her şeyi biliyordu: TSK gece saatlerinde Suriye ve Irak’ın kuzeyini havadan vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları gece saatlerinde Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde Kürt güçlerin kontrolünde bulunan pek çok bölgeyi bombaladı.

Hedef alındığı belirtilen bölgeler arasında Kobanê, Tel Rıfat, Rakka, Tel Abyad, Hasekê yer alıyor.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum (Abdi) Kobanê saldırılar sonucu sivil ve askeri kayıplar yaşandığını belirtirken, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) saldırılarda Suriye ordusu mevzilerinin de hedef alındığını ve can kayıpları yaşandığını öne sürdü.

Milli Savunma Bakanlığı’nın “Pençe Kılıç” adını verdiği askeri müdahale şimdilik hava saldırıları ile sınırlı kalırken, henüz bir kara harekatı yönünde işaret olmadığı ancak hava saldırılarının süreceği belirtiliyor.

Herkes her şeyi biliyordu

Hava saldırılarında Rusya ve ABD kontrolündeki hava sahaları kullanıldı. ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu birkaç gün önce Türkiye’nin bir askeri operasyona hazırlığı içinde olduğunu açıklamıştı.

İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen bombalı saldırının ardından kamuoyunu ikna edici bir delil ortaya konamamasına rağmen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye’de Kürt güçlerin kontrolündeki bölgeleri hedef göstermişti.

AKP iktidarının her seçim öncesi bir savaş gündemi ile kamuoyunun karşısına çıktığı deneyimlendiğinden yine herhangi bir bahane ile bunun yaşanacağı yönünde yaygın bir beklenti vardı. Sahada aylardır süren askeri hareketlilik ve hazırlıklar da Türkiye’nin her an bölgeye askeri müdahalede bulunabileceği yönündeydi.

Mazlum Kobanê: “İstanbul’daki terör saldırısıyla ilişkisi yok, bütün dünya biliyor”

Şehba’dan Derik’e kadar sivil ve askeri hedef alındığını belirten QSD Genel Komutanı Kobanê, saldırıların süreceği yönünde bilgi aldıklarını, bu operasyonun hazırlığının da bir yıldır sürdüğünü belirtti.

Gazeteci Amed Dicle’nin aktarımlarına göre, “Bu saldırının İstanbul’daki terör saldırısıyla ilişkisi yok. Bütün dünya bunu biliyor” diyen Kobanê, İstiklal Caddesi saldırısının da Türk istihbaratının bir komplosu olduğunu öne sürerek şunları söyledi:

“Bize yönelik bu gece yapılan saldırının hazırlıkları bir yıldır sürüyor, bilgimiz var. İstanbul saldırısına buna gerekçe yapmak için tezgahladılar. Bu saldırılara hazırlıklıydık, irademizi kıramazlar. Ama bu saldırılar sürerse herkes zarar görecek. Biz şimdi savaş istemiyoruz, ama Türk devleti savaşı dayatırsa savaş tüm bölgeye yayılacak.”

MSB’den açıklama

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, harekatın isminin “Pençe Kılıç” olduğu belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hâle getirerek; Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla;

Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere PENÇE KILIÇ HAVA HAREKÂTI icra edilmiştir.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur