Ankara’da dört kişilik bir hanenin sağlıklı beslenme ve barınma maliyeti 15 bin lirayı aştı: “Bu rapor bir mücadele çağrısıdır”

Halkevleri'nin Ankara'daki şubelerinin yürüttüğü araştırma sonucu hazırlanan Kasım Ayı Ankara Geçim Raporu'nda dört kişilik bir hanenin beslenme ve barınma maliyetinin 15 bin 420 TL’ye ulaştığı ifade edildi

Ankara’da dört kişilik bir hanenin sağlıklı beslenme ve barınma maliyeti 15 bin lirayı aştı: “Bu rapor bir mücadele çağrısıdır”

Ankara’da Dikmen Halkevi’nin eylül ve ekim aylarında yaptığı Dikmen’de yaşam maliyeti araştırması, kasım ayında Ankara genelinde yapıldı. Dikmen’de, Mamak’ta, Keçiören’de ve Batıkent’te Halkevi şubelerinin yürüttüğü çalışma sonucunda hazırlanan raporda dört kişilik bir hanenin bir aylık sağlıklı beslenme ve barınma maliyeti çıkarıldı.

Hazırlanan rapor Halkevleri Genel Merkezi’nde yapılan bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. “Bu rapor bir mücadele çağrısıdır” diyen Halkevciler, yoksulluğa ve hayat pahalılığına karşı halkın hak mücadelelerinin yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

Halkevleri Genel Merkezi’nde yapılan açıklamaya Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar ve üyeleri, Halkevleri Örgütlenme Sekreteri Mustafa Eberliköse, İç Anadolu Bölge Temsilcisi Serdar Kibar, Ankara’daki şube yöneticileri ve üyeleri katıldı.

Beslenme maliyeti 8 bini, barınma maliyeti 7 bini aştı

Raporda öne çıkan bulgular şöyle:

  • Kasım ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilme maliyeti 8028 TL’ye yükseldi.
  • Kasım ayında beslenme maliyeti bir önceki aya göre 525 TL arttı.
  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenme maliyeti için harcaması gereken günlük tutar, kasım ayında 267,6 TL’ ye yükseldi.
  • Kasım ayında dört kişilik bir ailenin barınma maliyeti ise 7392 TL oldu.
  • Dört kişilik bir ailenin beslenme ve barınma maliyeti ise ödemesi gereken ortalama tutar 15 bin 420 TL’ye yükseldi.
  • Beslenme ve barınma maliyetinde bir aylık artış yüzde 3,15 oldu.

Raporun hazırlık sürecinde izlenen araştırma metodolojisi ve kullanılan ürün fiyatları da paylaşıldı.

“Tarihin en büyük yoksullaştırma dalgası”

Açıklamada söz alan Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, tarihin en büyük yoksullaştırma dalgasının yaşandığını ifade ederken halkın ezici çoğunluğunun perişan halde olduğunu belirtti. Bu raporun da bu gerçeği ortaya koyduğunu ifade eden Çakar, Halkevleri ile bu yönde ortak çalışmalara devam edeceklerini bildirdi.

“Yaşamak asgari ihtiyaçları karşılamak değildir”

Yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Bu maliyet kalemleri en asgari ihtiyaçlardan yola çıkılarak saptanmıştır. Oysa ki yaşamak asgari ihtiyaçları karşılamak değildir. Biz insanca yaşamak istiyoruz derken, aynı zamanda sosyalleşmek, asgari ihtiyaçların ötesine geçebilmek, geleceğe güvenle bakabilmek, temel hak olarak bizlere sunulması gereken eğitim, sağlık, enerji gibi hizmetlerden parasız yararlanmak istiyoruz!

Tam da bu yüzden mücadele etmekten, kavga etmekten başka bir yol olmadığını biliyoruz. Önümüzdeki kış aylarında insanca barınabilmenin koşulları oluşsun diye doğal gaz ve elektrik faturalarını da göz önünde bulundurarak “Enerji üretim ve dağıtımı kamulaştırılsın!” talebiyle, insanca yaşayabilecek bir asgari ücret talebiyle, kira artışına önlem alınması gerektiğini vurgulayan taleplerimizle sokağa çıkıyoruz.

Eyleme çağrı

Daha önce 11 Aralık’ta Ulus’ta yoksulluk ve hayat pahalılığına karşı eylem yapacağını duyuran Halkevciler, eylem çağrılarını yineledi.

Rapor

Sendika. Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur