Ankara Emniyeti hakkında suç duyurusu: Bomba malzemesi alan 10 Ekim faili hakkındaki ihbarlar soruşturmaya dahil edilmemiş

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukatları, katliam faillerinden Yakub Şahin'in katliamdan önce bomba malzemesi aldığına dair ihbarları soruşturma dosyasına koymayan Ankara Emniyet Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulundu

Ankara Emniyeti hakkında suç duyurusu: Bomba malzemesi alan 10 Ekim faili hakkındaki ihbarlar soruşturmaya dahil edilmemiş

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukatları, Ankara Emniyet Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Katliam faillerinden Yakub Şahin’in katliamdan 10 gün önce bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat satın almaya çalıştığına dair ihbar evraklarının soruşturma dosyasına dahil edilmediğini belirten avukatlar, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü delil karartmakla suçladı.

Ne olmuştu?

Firari sanıklarla ilgili yargılama devam ederken katliamdan tam 4 yıl sonra katliam soruşturmasına dair 9 klasör evrakın katliam soruşturması dosyasına konulmadığı ve mahkemeye de sunulmadığı saklandığını ortaya çıkmıştı.

Bu evraklara göre, Yakub Şahin katliamdan 10 gün önce bomba malzemesi olan amonyum nitrat satın almaya çalışmış, gübre satıcısının ihbarı üzerine Yakub Şahin ile onunla birlikte hareket eden Hüseyin Tunç ve olayda kullandıkları araçları tespit edilmiş.

Bunun üzerine Nizip Emniyet Müdürlüğü, 02/10/2015 tarihinde (katliamdan 8 gün önce) Yakub Şahin’i, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve istihbarat Şube Müdürlüklerine bildirerek, Yakub Şahin hakkında gerekli araştırmanın yapılmasını istemiş.

Nizip Cumhuriyet Savcılığı’nın katliamdan sonra Yakub Şahin’in yakalanması için Ankara Cumhuriyet Savcılığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bilgi verdiği ancak bu evrakların soruşturma dosyasına dahil edilmediği, bilinçli ve kasıtlı olarak delillerin karartıldığı ortaya çıktı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur