Amasra’da yaşamını yitiren madencilerin ailelerine polis tehdidi: “Avukatlarınızı değiştirin, yoksa tazminatlarınızı alamazsınız”

Amasra'da yaşamını yitiren madencilerin aileleri daha önce Soma'da, Hendek'te, Çorlu'da ve çeşitli toplumsallaşmış davalarda görev alan avukatlarla temas kurunca "Avukatlarınızı değiştirin, yoksa tazminatlarınızı alamazsınız" denilerek tehdit edildi

Amasra’da yaşamını yitiren madencilerin ailelerine polis tehdidi: “Avukatlarınızı değiştirin, yoksa tazminatlarınızı alamazsınız”

Amasra’da 42 madencinin yaşamını yitirmesine neden olan katliamın ardından devlet, ailelerin etkin bir adalet mücadelesinin içerisinde olmasının önüne geçmeye çalışıyor. Katliamın ilk günlerinde bizzat Tayyip Erdoğan tarafından tazminat verileceği açıklanırken ailelerin daha önce Soma’da, Hendek’te, Çorlu’da ve çeşitli toplumsallaşmış davalarda görev alan avukatlarla teması engellenmeye çalışılıyor.

Katliamın ardından ailelerle temas kurma ve etkili bir adalet mücadelesi için Amasra’ya giden hukuk örgütleri bazı ailelerin vekaletlerini üstlenerek hukuki süreci başlatı. Ancak kendisini polis olarak tanıtan bazı kişiler, vekalet veren aileleri “Avukatlarınızı değiştirin, yoksa tazminatlarınızı alamazsınız” diyerek tehdit etti.

Soma davasında avukatların patronlarla anlaştığı ve aileleri yüzüstü bıraktığı yalanı da ailelere söylendi.

“Adalet mücadelesine devam edeceğiz”

Bu tehditlerin ardından Adalet İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi için Hukukçular, Halkevleri Hukuk Daires, Sosyal Hukuk ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi yaptıkları ortak açıklamada şunları söyledi:

Kendilerini polis olarak tanıtarak müvekkillerimizi ve madenci ailelerini tehdit eden kişilerin gerçekten polis olup olmadıklarını bilmiyoruz. Ancak bizleri bu soruşturmadan uzaklaştırmaya çalışarak katliamın gerçek sorumlularını kurtarma çabası içinde olanların kimler olduğunu çok iyi biliyoruz. Bunu neden istediklerini de!

Bizler, aşağıda imzası bulunan hukuk kurumları, yaptığımız avukatlığın şahitleri olarak Somali madencilerin ailelerini, Çorlu Tren Katliamı ailelerini, Hendek Havai Fişek Fabrikası patlamasında hayatını kaybeden işçilerin ailelerini ve sayamadığımız daha nice katliam mağduru kişileri gösterebiliriz. Bizi bu soruşturmadan uzaklaştırmak isteyenler başarılı olamayacaklarını bilmelidir. Amasra Katliamı’nın tüm failleri bulunana kadar, son ölümüzün hesabını, son katile sorana kadar hukuk ve adalet mücadelemize devam edeceğiz!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur