14 kentten 50 kadın hakkında gözaltı kararı: “Kadın mücadelesine yapılan bir operasyon”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 14 ilden 50 kadın hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi. HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, yaptığı açıklamada operasyonun kadın mücadelesine yönelik bir operasyon olduğunu belirtti

14 kentten 50 kadın hakkında gözaltı kararı: “Kadın mücadelesine yapılan bir operasyon”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında Diyarbakır başta olmak üzere birçok kentte ev baskınları düzenlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada, yürütülen çalışmalar kapsamında farklı tarihlerde ifade ve fotoğraftan teşhis beyanları alınan tanık ve gizli tanıkların ifadeleri, MASAK ve HTS çalışmaları neticesinde 50 kadın hakkında gözaltı kararı olduğunu belirtti. Savcılık ayrıca, Ankara merkezli 14 ilde, örgüt üyesi olma gerekçesiyle 29 Kasım’dan itibaren gözaltı kararı verildiğini ifade etti.

Diyarbakır’da 22 kişi hakkında verilen gözaltı kararında birçok eve baskın yapıldı. Barış Anneleri Meclisi üyesi Besile Narin, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerinden Figen Ekti, Mekiye Ormancı, Gülcihan Şimşek, Berivan Elter, Didar Çeşme ve Zekiye Güler ile Bedia Akkaya, Kadın Akademisi üyesi Figen Aras ve Sultan Esen gözaltına alındı.

Ayşe Acar Başaran: “Kadın mücadelesine yapılan bir operasyon”

Operasyonun ardından partisinin genel merkez binasında açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran şunları söyledi:

Yine bir seçim sürecindeyiz. Bir taraftan savaşı ve kaosu derinleştirmeye çalışırken, savaşı ve kaosu toplumun her alanına sirayet edecek biçimde örgütlerken, bir taraftan da karşısındaki en büyük örgütlü güç olan, yıllardır saldırıp tutuklayarak, hedef göstererek, marjinalize ederek, ayrıştırarak geri adım attırmaya çalıştığı kadın mücadelesine ve hareketine yapılan bir operasyondur.

25 Kasım’da Amed’de, Van’da, Ağrı’da, Siirt’te, Şırnak’ta, Osmaniye’de, daha birçok ilde kadınların erkek-devlet şiddetine karşı sokağa çıktığı, gelecekleri, özgürlükleri için mücadele edeceklerini haykırdıkları günde, önlerine polis barikatları koydu. İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen Gece Yürüyüşleri’ne yine aynı zihniyet, bu erkek egemen, tekçi, faşist zihniyet, 25 Kasım günü kadınları polis ve devlet şiddeti ile yüz yüze bıraktı. Van’da kadınlara biber gazı sıkıldı, Ağrı’da kadınlar gözaltına alındı.

“Kadınlar nezdinde bütün topluma bir mesaj”

Bugün itibariyle, Kürt kadın hareketi özel olarak hedef alınmış durumda. Ama bu aslında Türkiye’deki bütün kadın mücadelesine yapılan bir saldırıdır. Sadece kadın mücadelesi değil, bugün toplumu özgürleştirme iddiasında olan toplumun öncülüğünü yapan kadınlar nezdinde aslında topluma verilen bir mesajdır. İktidar bütün kadınlara mesaj veriyor; ‘örgütlenmeyin, bir araya gelmeyin, mücadele etmeyin, erkek şiddetini sineye çekin, biat edin’ diyor, kadınların erkeğe ve devlete biat etmesini istiyorlar. Toplum içerisinde kışkırttıkları erkeklerin her gün hedefi haline geliyoruz.

Kaynak: Jinnews

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur