Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü çıkışı: İttifaktan destek, Akşener’den eleştiri, Erdoğan’dan karşı atak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsünün kanuni güvence altına alınması yönündeki teklifinin ardından Millet İttifakı'nın genelinden destek görürken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den eleştiri geldi. Erdoğan ise Kılıçdaroğlu'nun pasını aldıktan el yükseltti

Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü çıkışı: İttifaktan destek, Akşener’den eleştiri, Erdoğan’dan karşı atak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsünün kanuni güvence altına alınması yönündeki teklifinin ardından Millet İttifakı ve iktidar cephesinden çeşitli tepkiler geldi.

Kılıçdaroğlu’nun “AKP’nin kazanımlarının ortadan kalkmasından endişeli muhafazakâr kesimin” kaygılarını dindirmek için sunduğu teklif Millet İttifakı içinden büyük oranda destek gördü. Kılıçdaroğlu’nun çıkışı tabanından ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den gündemde olmayan bir sorun üzerinden siyaset yapılmasındansa ekonomik sorunlar gibi daha güncel sorunlara odaklanılması gerekliliği üzerinden eleştiri aldı.

Erdoğan ise Kılıçdaroğlu’nun pasını aldıktan el yükseltti.

İttifaktan destek

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu teklife açıktan destek verdi. Davutoğlu’nun yanı sıra ittifak içindeki daha sağda duranların nabzını yanıstan Karar gazetesi yazarları da bugünkü yazılarında önemli ölçüde bu konuya yer verdi. Yusuf Ziya Cömert, Karar’daki yazısında CHP’nin türban çıkışının Davutoğlu’nu ittifaka daha da yaklaştırdığını ifade etti. Muhafazakâr kesimin AKP’nin kaybetmesiyle ‘kazanımların’ da gideceğinden endişe duyduğunu ifade eden Cömert, Altılı Masa’nın ‘ortak hassasiyetleri de gözetmesiyle’ ittifaka daha da yakın olduğunu belirtti.

Gül’den destek

Abdullah Gül de Karar gazetesinden Elif Çakır’a konuştu. Kılıçdaroğlu’nu tebrik eden Gül, ‘oy kaybetme’ pahasına böyle bir çıkışı cesurca bulduğunu ifade etti. Gül’ün medyadaki yansıması olarak bilinen Fehmi Koru da girişimi pozitif bulurken iktidarın da çaresiz kalmadığını belirtiyor.

Akşener’den tepki

İttifak içinde tek karşı çıkış Akşener’den geldi. Akşener, “Kapanan yaralarla değil, kanayan yaralarla uğraşalım” diyerek iktidarın sıkıştırılabileceği ekonomik sorunların öncelik haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Akşener’in yanı sıra CHP tabanının nabzını da tutan Sözcü gazetesi yazarları da Kılıçdaroğlu’nun çıkışını eleştirdi. Ayrtunç Erkin, Sözcü’deki yazısında CHP’nin türban çıkışını eksen kayması olarak değerlendirdi ve asıl yönelmesi gereken şeyin yoksulluk olduğunu ifade etti. Deniz Zeyrek de benzer bir eleştiri sundu. İktidar onca sorunla boğuşurken ona hareket alanı sağlandığını ifade etmiş.

Erdoğan’dan karşı atak

Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü çıkışının ardından yapacaklarını söylediği Anayasa değişikliği teklifinde aile yapısı ve LGBTİ+’lara yönelik de düzenlemelerin yer alacağını söyleyerek “Bize bir pas verdi, gol atmamız lazım” dedi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur