İliç’teki siyanür sızıntısına “yalan” diyen TRT’ye suç duyurusu

TRT'de "yalan" başlığı altında yayımlanan haberde Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen siyanür sızıntısının Fırat Nehri‘ne ve Şanlıurfa içme suyu şebekesine karışmadığı belirtilmişti. TRT'nin yalan haber yapmasının suç olduğunu ifade eden bölge halkından Sedat Cezayirlioğlu ve avukatı İsmail Hakkı Atal, Anagold Madencilik şirketini aklamaya yönelik haberden dolayı tazminat davası açtı

İliç’teki siyanür sızıntısına “yalan” diyen TRT’ye suç duyurusu

Amerikalı ve Kanadalı Anagold Madencilik ile Çalık Holding‘in ortağı olduğu Erzincan’ın İliç ilçesinde faaliyet gösteren Çöpler Altın Madeni’nde 21 Haziran’da siyanürlü solüsyon boruları patlaması sonucu sızıntı meydana gelmişti.

Bölge halkından Sedat Cezayirlioğlu ise 32 ton saf siyanürün Fırat Nehri’ne karıştığını belirtmiş ve ocağa gelerek inceleme yapan davanın bilirkişileri hakkında da, “gerçeğe aykırı rapor hazırladıkları” gerekçesiyle 11 Eylül’de Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Kamu kurumlarının incelemeleri dayanak gösterildi

TRT’nin 28 Temmuz’daki yayınında ise sızıntının Fırat Nehri‘ne ve Şanlıurfa içme suyu şebekesine karışmadığı belirtilerek buna kanıt olarak kamu kurumlarının bölgede yaptığı incelemelerde siyanüre rastlanmadığının ifade edildiği tespitler gösterildi.

Yeşil Gazete’nin haberine göre Cezayirlioğlu ve avukatı İsmail Hakkı Atal, TRT’nin Anagold Altın Madeni’ni aklamaya yönelik yayınından dolayı tazminat davası açtı. Ayrıca Atal, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak hakkında “Görevi kötüye kullanma”, “kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma”, “temel milli yararlara karşı faaliyette bulunmak için yarar sağlama”, “TRT kanununa muhalefet” ve “bir zümreye, bir sınıfa imtiyaz tanımak” gerekçeleriyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu.

“TRT’nin yalan haber yapması suçtur”

TRT’de siyanürün nehre ve içme suyuna karışmadığına yönelik haberin yayımlanmasının ardından dava açtıklarını duyuran Atal, devlet kurumunun yalan haber yaymasının suç olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yazısı ve para cezasıyla şikayete konu yalan haber çelişmiş ve ardından paket olarak belirli periyotlarda yayına girmesi beklenilen davaya konu yalan haber TRT tarafından tekrar yayınlanmamıştır. Devlet kurumu olarak, özerkliği ve tarafsızlığı Anayasayla teminat altına alınmış ve TRT kanunuyla kendisine görev yüklenmiş olan TRT yöneticilerinin, zehir saçarak gelecek nesillerimizi sakatlarken, ürettikleri altının sadece yüzde 1,5’ini Türkiye’ye bırakan sömürgeci altın madencilerini aklamaya çalışıp yalan haber yapması suçtur.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur