Gülsüm ve Sami Elvan’ın Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla yargılandığı dava Mart’a ertelendi

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan’ın “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandıkları davanın üçüncü duruşmasında iddia makamının esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın tarafına gönderilmesi talebini kabul eden mahkeme, davayı 16 Mart 2023’e erteledi

Gülsüm ve Sami Elvan’ın Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla yargılandığı dava Mart’a ertelendi

Gezi Direnişi’nde polis tarafından öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan’ın “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandıkları davanın üçüncü duruşması İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

İddianamede Gülsüm Elvan ve Sami Elvan’a yöneltilen suçlamaya Berkin Elvan Davası’nın 23 Eylül 2020 ve 29 Ocak 2021 tarihinde görülen duruşmaları sonrası yapılan basın açıklamalarında kullanılan ifadeler delil olarak gösteriliyor.

Elvan ailesi avukatlarından Can Atalay’ın Gezi Davası kapsamında 6 aydır tutuklu olmasından dolayı katılamadığı duruşmada avukat Yalçın Deniz Özen hazır bulundu.

Görüntülerin incelendiği bilirkişi raporunun celse arasında dosyaya sunulduğu söylendi.

Cumhurbaşkanlığının avukatı Gökhan Arslanoğlu, “Bilirkişi raporuna yönelik bir diyeceğimiz yok. Şikayetimiz devam etmektedir. Sanıklar cezalandırılsın” dedi.

Anne Gülsüm Elvan, bir sonraki duruşmaya Gezi davası tutuklusu olan avukatı Can Atalay’la katılmak istediğini söyledi.

Elvan ailesi hakkında çocuklarının öldürülmesine yönelik davanın ardından adliye önünde yaptıkları açıklamalar nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yeni bir dava açılmıştı.

Gülsüm Elvan ve Sami Elvan, ilk duruşmada hakarette bulunmadıklarını belirterek beraatlarını talep etmişti.

Sami Elvan, “Ben söylediklerimin arkasındayım. Cumhurbaşkanı, çocuğumuzun öldüğü dönemde başbakandı. Kendisinin çocuğumuzla ilgili bizzat söylediği cümleler var, ‘Emri ben verdim, polisimin arkasındayım’ demişti. Cümlelerim cumhurbaşkanının beyanına karşılık söylenmiştir, hakaret olarak kabul etmiyorum. Kimseye hakaret etmedik” demişti.

Gülsüm Elvan da “Burada hakaret yok. Çocuğum 14 yaşında. 14 yaşında çocuk terörist olabilir mi? Bize terörist deyip herkesin önüne attı, meydanlarda yuhalattı asıl hakarete uğrayan benim” diye konuşmuştu.

İddia makamının esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın tarafına gönderilmesi talebini kabul eden mahkeme, davayı 16 Mart 2023’e erteledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur