E-5’te akaryakıt zammı protestosuna beraat

Akaryakıta peş peşe gelen zamların ardından Halkevciler, İstanbul Beylikdüzü'nde E-5 karayolunda zamları protesto etmişti, açılan davada beraat kararı verildi

E-5’te akaryakıt zammı protestosuna beraat

Akaryakıta peş peşe gelen zamların ardından Halkevciler, 12 Mart’ta İstanbul Beylikdüzü’nde E-5 karayolunda zamları protesto etmişti. Son bir yılda akaryakıta 46 kere zam geldiğini ifade eden Halkevcilerin eylemine yoldaki sürücüler de kornalarıyla destek vermişti. “50 TL’lik yakıtla yaya kaldık” yazılı pankartla yürüyen Halkevcilerden Esenyurt Halkevi Başkanı Özgür Güyük’e daha sonra dava açılmıştı. Özgür Güyük, bugün (5 Ekim) görülen ilk duruşmada beraat etti.

Bugün Büyükçekmece 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya katılan Özgür Güyük savunmasını verdikten sonra avukatı da şunları söyledi:

Yapılan soruşturma kanuna aykırıdır. Zira her hangi bir savcılık talimatı bulunmaksızın emniyet tarafından soruşturma başlanılmıştır. Yine 14/03/2022 tarihli ilçe emniyet müdürlüğü yazısından anlaşılacağı üzere müvekkil hakkında emniyet tarafından yakalama işlemi gerçekleştirilmiştir. Yakalamaya yönelik savcılık veya mahkeme kararı bulunmamaktadır. Yine ayrı evraktan anlaşılacağı üzere yakalama işlemi 14/03/2022 tarihinde gerçekleşmiş olmakla birlikte, müvekkile atılı eylemin suç tarihi 12/03/2022 tarihidir. Suç üstü yakalama söz konusu değildir. Soruşturmadaki usulsüzlüğü bir kenara bırakacak olursak müvekkil olay tarihinde sadece anayasal hakkını kullanmıştır.

Sonrasında savcı beraatini talep etti.

Ardından mahkeme heyeti de beraat kararı verdi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur