Ankara Barosu işkence raporunu yayımlamamakta ısrarcı: Önerge, yönetimdeki DSA grubunun oylarıyla reddedildi

Ankara Barosu Genel Kurulu devam ederken Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar (ÖÇAV) grubunun, yayımlanmayan işkence raporu üzerine merkez, kurul ve komisyon raporlarının açıkça hukuka aykırılık taşımadığı müddetçe yayımlanmasının esas olması şeklinde sunduğu önerge yönetimdeki Demokratik Sol Avukatlar (DSA) grubunun oylarıyla reddedildi

Ankara Barosu işkence raporunu yayımlamamakta ısrarcı: Önerge, yönetimdeki DSA grubunun oylarıyla reddedildi

Ankara Barosu’nda geçtiğimiz yıl önce İnsan Hakları Merkezi’nde sonrasında ise yönetim kurulunda istifalara sebep olan işkence raporunun yayımlanmaması konusunda ısrar sürüyor.

Ankara Barosu Genel Kurulu devam ederken Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar (ÖÇAV) grubu, genel kurula yayımlanmayan işkence raporu üzerine bir önerge sundu. ÖÇAV’ın sunduğu önerge, merkez, kurul ve komisyon raporlarının açıkça hukuka aykırılık taşımadığı müddetçe yayımlanmasının esas olması şeklindeydi. Ancak önerge yönetimdeki Demokratik Sol Avukatlar (DSA) grubunun oylarıyla reddedildi. 

Ne olmuştu?

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi, gözaltına alınan şüphelilere Terörle Mücadele Şube’de işkence yapıldığına dair bir rapor hazırladı. Ancak rapor, yönetim kurulu tarafından onaylanıp yayımlanmadı. Raporun yayımlanmamasının ardından Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nde iki başkan yardımcısı ve iki divan üyesi istifa etti.

İstifalar nedeniyle yenilenen İnsan Hakları Merkezi’nin hazırladığı 3 işkence raporunun da yayınlanmamasına karar verildi.

İnsan Hakları Merkezi’nde başlayan kriz, Ankara Barosu yönetmini de ekledi ve başkan da dahil olmak üzere yönetim kurulundan da istifalar geldi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur