AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘Medea’ya Göre Ahlak’ oyununu iptal etti: “Sakıncalıyız çünkü kadın ve ahlakı konuşuyoruz!”

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 16 Ekim'de gösterimi yapılacak "Medea'ya Göre Ahlak" oyununu "sakıncalı" olduğu gerekçesiyle iptal etti. Oyunun kadrosunda yer alan Şenay Gürler ve Özgür Çoban ise kadın sorunu ve toplumsal ahlakı tartışmaya açtıkları için oyunlarının iptal edildiğini belirtti

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘Medea’ya Göre Ahlak’ oyununu iptal etti: “Sakıncalıyız çünkü kadın ve ahlakı konuşuyoruz!”

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi, İran asıllı yazar Athena Farrokhzad’ın yazdığı ‘kadın’ ve ‘ahlak’ konularını tartışmaya açan ‘Medea’ya Göre Ahlak’ adlı tiyatro oyununun 16 Ekim’deki gösterimini iptal etti.

İçeriği sakıncalı bulundu

Yasak kararını sosyal medya hesabından duyuran Galata Perform, “Medea’ya Göre Ahlak oyunumuzun Bursa Tayyare Kültür Merkezi gösterimi, içeriği sakıncalı bulunduğundan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürlüğü tarafından iptal edilmiştir. Bursa’daki seyircilerimizin bilgisine” dedi.

Oyunun başrolünde yer alan Şenay Gürler de sosyal medya hesabından oyunun iptal edilmesine tepki göstererek, “Sakıncalıymışız. Neden? Çünkü kadın ve ahlak’ı konuşuyoruz, çünkü kadını yargılayan ikiyüzlü toplumsal ahlak’ı tartışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Oyunun kadrosunda yer alan Özgün Çaban, “Sakıncalıyız! Oyunlarımızı oynayamıyoruz, çünkü çok sakıncalıyız! Çünkü kadın hakları ve toplumsal ahlakın ikiyüzlülüğü ile ilgili iki kelam ediyoruz!” dedi.

Oyun hakkında:

İsveç tiyatrosunun yükselen yıldızı İran asıllı yazar Athena Farrokhzad’ın yazdığı “Medea’ya Göre Ahlak”, Medea miti üzerinden ‘kadın’ ve ‘ahlak’ konularını tartışmaya açıyor. Yazar oyununu şöyle anlatıyor: “Bir kadın, bir anne ve bir mülteci olarak, bu bakışla “Medea”yı anlamaya çalıştım.” İnsanlığın en eski tartışmalarından “Ahlak” kavramının bir karakter olarak seyirci karşısına çıkaran oyun, izleyenleri cevap aramaya değil daha çok soru sormaya davet ediyor.

Yeşim Özsoy’un yönettiği oyunda ‘Ahlak’ karakterini Özgün Çoban, ‘Medea’ karakterini Şenay Gürler canlandırıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur