59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Mahsa Amini ve Çiğdem Mater unutulmadı

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne Jüri üyesi yönetmen Azra Deniz Okyay, Mahsa Amini tişörtüyle katılırken, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın Jüri Başkanı Yeşim Ustaoğlu'da Çiğdem Mater'e özgürlük talebinde bulunarak, "z. İnsanın özgür, şefkatli, eşit bir yaşama sahip olduğuna inanmaya devam edeceğiz. Bunu hiçbir erkeğe, hiçbir zulme teslim etmeyeceğiz" dedi

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Mahsa Amini ve Çiğdem Mater unutulmadı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali, geleneksel kortej geçişiyle başladı.

Kortejin ardından Nefise Karatay ve Yekta Kopan’ın sunumuyla Antalya Spor Salonu’nda başlayan açılış töreninde Mahsa Amini unutulmadı.

Jüri üyesi yönetmen Azra Deniz Okyay, açılış törenine İran’da “ahlak” polisi olarak da bilinen İrşad devriyeleri tarafından darp edildikten sonra hastaneye kaldırılıp hayatını kaybeden Masha Amini tişörtü ile katıldı.

Çiğdem Mater’e özgürlük

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın Jüri Başkanı Yeşim Ustaoğlu konuşmasında Gezi Davası kapsamında tutuklanan Çiğdem Mater’e özgürlük çağrısında bulundu.

“Kadınların öldürülmediği bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz”

Her gün dünyanın bir köşesinde yaşanan acılara şahitlik ettiklerini belirten Ustaoğlu şunları söyledi:

Dünya çok zor bir zamandan geçiyor. Her gün başka bir acıya bakan gözlerimiz acıyor ama bizler, sanatçılar, sanatı üretenler umut etmekte de ustayız. Umutta ve iyilikte ısrar etmekte inatçıyız. Bunu sürdüreceğiz. Kadınların, çocukların, gençlerin, şiddete maruz kalmadığı, öldürülmediği bir dünyanın mümkün olduğuna inancımız devam ediyor. Bunu her gün dile getirmekten yorulmuyoruz. İnsanın özgür, şefkatli, eşit bir yaşama sahip olduğuna inanmaya devam edeceğiz. Bunu hiçbir erkeğe, hiçbir zulme teslim etmeyeceğiz.

“Gezi onurumuzdur”

Jüri üyesi ve senarist Aslı Özge de sanata yönelik baskya dikkat çekerek, “Çekmediğiniz bir film yüzünden hapse girdiğiniz bu günlerin bir an evvel geçmesine, sinemacı dostumuz Çiğdem Mater’in bir an evvel özgürlüğüne kavuşmasını ve başrolünde iki kadın karakter olan, aşkı ve kaybı anlatan bu filmi yapabilmeyi umut ediyorum. Hatırlatmaktan vazgeçmiyoruz. Aşk aşktır. Gezi onurumuzdur” diye konuştu.

Törende kendisine “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verilen Perihan Savaş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a seslenerek “Sanatçıların telif haklarının bir an önce çıkartılması umuduyla, sayın bakan. Daha özgür sanat, daha özgür sanatçı…” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur