Zonguldak’ta ranta direnen balıkçılara polis saldırısı: 40’a yakın balıkçı barınağı yıkıldı

Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde AKP'li belediye ekipleri iş makinaları ile polis eşliğinde balıkçı barınaklarını yıktı. Dozerin önüne geçerek yıkıma karşı direnen balıkçılara polis saldırdı

Zonguldak’ta ranta direnen balıkçılara polis saldırısı: 40’a yakın balıkçı barınağı yıkıldı

Zonguldak’ın Kilimli ilçesindeki kıyı kesiminde bulunan balıkçı barınakları, AKP’li belediye ekipleri tarafından yıkıldı.

Kilimli Belediye Başkanı Kamil Altun’un yıkım kararına karşı Kilimli Balıkçılar Derneği’nin açtığı davanın devam etmesine rağmen polis eşliğinde bölgeye gelen belediye ekipleri iş makinaları ile yıkım için harekete geçti.

Yıkıma karşı barakaların çatısına çıkan balıkçılar, kepçenin önünde direnişe geçti. Bölgeyi ablukaya alan polisin saldırısına tepki gösteren balıkçılar, “burası bizim teknemiz” diyerek  barınaklarını terk etmeyeceklerini söyledi.

Kilimli Halkevi Başkanı Halit Bayraktar, yaşanan süreci Sendika.Org’a anlattı. 2014 yılında AKP’nin bölgede belediye seçimlerini kazanmasından sonra yıkım kararının alındığını belirten Bayraktar, o dönem direnişe geçerek mahkeme kararıyla yıkımı durdurduklarını belirtti.

“40’a yakın barınağı yıktılar”

Barınakların karşı tarafında kıyıdan yol geçtiğini ifade eden Bayraktar, barınakların yıkılarak, bölgenin rant alanına açılmak istendiğini belirterek şunları söyledi:

Bölgeyi ranta açmak isteyen AKP’li belediye  yıkım için tebligatta bulundu. Yıkım tebligatına karşı Kilimli Balıkçılar Derneği dava açtı. Mahkeme süreci devam ederken dün sabah yıkım için bölgeye geldiler Yıkım için gerekli belgeleri yetkililerden istememize rağmen, belgeler gösterilmeden yıkıma başlandı. Yıkımı durdurmak için önce kepçenin önüne geçtik, sonrasında da barınakların çatısına çıkarak direndik. O esnada, polis bize sert müdahalede bulundu. 40’a yakın barınağı yıktılar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur