Zafer Ayden’e Orhan Kemal Emek Ödülü: “Bu ödülü iş cinayetlerinde yitirdiğimiz emekçi arkadaşlarımız ve mücadelede yitirdiğimiz yoldaşlarımız için alıyorum”

“Bu ödülü 17-18 saatlere varan, set bitiminde setten eve dönerken iş cinayetinde yitirdiğimiz Tülay ve Zehra için, 2012 1 Mayıs’ında Arka Sıradakiler dizi setinde resmî tatil olmasına rağmen çalışırken iş cinayetinde yitirdiğimiz Selin Erdem için, her yıl binlercesini iş cinayetlerinde yitirdiğimiz emekçi arkadaşlarım için alıyorum”

Zafer Ayden’e Orhan Kemal Emek Ödülü: “Bu ödülü iş cinayetlerinde yitirdiğimiz emekçi arkadaşlarımız ve mücadelede yitirdiğimiz yoldaşlarımız için alıyorum”

29’uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin açılış töreni Merkez Park Amfi Tiyatro’da gerçekleştirildi. Törende Orhan Kemal Emek Ödülleri sahiplerine takdim edildi.

Orhan Kemal Emek Ödülleri tiyatro ve sinemaya verdiği katkılardan dolayı Zihni Göktay’a, makyaj sanatçısı, oyuncu ve şarkıcı Suzan Kardeş’e ve DİSK Sinema Emekçileri Sendikası (Sine Sen) eski Genel Başkanı Zafer Ayden’e verildi.

Tülay, Zehra ve Selin için, yitirdiğimiz emekçi arkadaşlarımız ve yoldaşlarımız için…

Ödülünü DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’ndan alan Ayden şöyle konuştu:

“Sinemanın ve emeğin dostu bütün katılımcıları saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Bu ödül, benim şahsımda bütün sinema emekçilerinin kolektif emeğine verilmiş bir ödül. Sinema emekçileri adına hepinize çok çok teşekkür ediyorum.

Bu ödülü 17-18 saatlere varan, set bitiminde setten eve dönerken iş cinayetinde yitirdiğimiz Tülay ve Zehra için, 2012 1 Mayıs’ında Arka Sıradakiler dizi setinde resmî tatil olmasına rağmen çalışırken iş cinayetinde yitirdiğimiz Selin Erdem için, bu ödülü her yıl binlercesini iş cinayetlerinde yitirdiğimiz emekçi arkadaşlarım için ve bu ödülü insanca bir yaşam mücadelesi için hayatını veren, bu mücadelede yitirdiğimiz tüm yoldaşlarımız için alıyorum.”

Bizi karanlık günlerden sinemanın ışığı çıkaracak

Ayden’e ödülünü takdim eden Arzu Çerkezoğlu da Ayden’in 12 Eylül sonrası baskılara rağmen mücadelenin sürmesini sağlayan emektarlardan olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Sinema sevmeden bu çağ yaşanmaz demişti Vedat Türkali. Sinema emekçileri sadece eserleriyle değil mücadeleleriyle de çağların en karanlık anlarına ışık oldular. Bundan tam 45 yıl önce 1977’de sinema emekçilerinin Ankara yürüyüşüyle başlayan mücadelesi sinema emekçilerimizin DİSK’e bağlı Sinema Emekçileri Sendikası’nı (Sine Sen) oluşturmuştu. Ardından mücadeleler, kazanımlar. Sonrasını biliyorsunuz. 12 Eylül tüm emekçilerle birlikte sinema emekçilerinin haklarını tırpanlarken sinema emekçileri mücadeleye devam ediyor. Bizi karanlık günlerden bizi çıkaracak olan işçi sınıfı, sanatın değiştiren gücü, müziğin coşkusu ve sinemanın ışığı olacak.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur