Yunanistan’da üniversitedeki konsere polis saldırısına karşı yapılan eyleme polis saldırdı

Atina'da Thanasis Papakonstantinou'nun Aristoteles Üniversitesi'ndeki konserine polis saldırısının ardından düzenlenen baskı karşıtı eylemde polis saldırısı

Yunanistan’da üniversitedeki konsere polis saldırısına karşı yapılan eyleme polis saldırdı

16 Eylül günü Thanasis Papakonstantinou’nun bir konseri sırasında Aristoteles Üniversitesi’nde düzenlenen uzun protesto yürüyüşünü sona erdirmek için gelen polisler biber gazıyla öğrencilere saldırdı. Bugün bir araya gelen öğrenciler üniversitelere polislerin girebilmesini sağlayan yasaya tepki gösterirken başka bir yasa nedeniyle polisle çatıştı.

Aristoteles Üniversitesi’nde meydana gelen olayları protesto etmek için Propylaia’da toplanan öğrenci örgütlerinden yaklaşık 500 kişilik bir grup, Panepistimiou Caddesi’ndeki tüm yolu işgal etmeye çalışırken polisle çatıştı. Polis, meşhur Chrysochoidis yasasına dayanarak, gösteriyi tek şeritle sınırlamaya karar verdi. Atina’daki eylemciler üniversite yoluna indiklerinde, polis gösteriye kimyasallar ve sersemletici bombalarla saldırdı ve birçok kişiyi yaraladı. Çeşitli öğrenci örgütleri saldırıları kınayarak açıklama yaptı.

Selanik’te yağmura rağmen yürüyüş, Atina Üniversitesi’nde sona erdi. Protestocularla polis arasında küçük çatışmalar olduğunu bildirdi.

Selanik’te yüzlerce öğrenci ve şehir sakininin yanı sıra Patras’ta da büyük bir gösteri düzenlendi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur