Yaşam savunucuları Marmaris’te usulsüz toplantıyı yaptırmadı, bakanlık yetkilileri salonu terk etti

Marmaris'te yaşam savunucuları Sinpaş'ın “Kızılbük Otel ve Devremülk Projesi” için ikinci kez başlattığı ÇED sürecine dair yapılan halkın katılımı toplantısını yaptırmadı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevlileri, yaşam savunucularının tepkisi üzerine toplantıyı terk etti

Yaşam savunucuları Marmaris’te usulsüz toplantıyı yaptırmadı, bakanlık yetkilileri salonu terk etti

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Kızılbük beldesinde Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından yapılmak istenen “Kızılbük Otel ve Devremülk Projesi”ne dair ÇED gerekli değildir kararını Muğla 3.İdare Mahkemesi, 4 Ağustos’ta iptal etmiş, şirketin yürütmenin durdurulması talebini de reddetmişti.

6 Eylül’de Sinpaş’ın yeniden yaptığı ÇED başvurusu onaylayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 23 Eylül’de Halkın Katılım Toplantısı’nın yapılacağını duyurmuştu.

İçlemeler Halit Narin Turizm ve Otelcilik Okulu’nda başlayan toplantıda söz alan yaşam savunucuları, dava sürecinin tamamlanmadığını ve sürecin Danıştay’da karar aşamasında olmasından dolayı toplantı yapılmasının usule aykırı olduğunu dile getirdi.

“Bakanlık suç işliyor”

Yaşam savunucularının belirtmiş oldukları hukuki dayanaklar üzerine toplantı yapılamadı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri toplantı salonunu terk etti.

Bilirkişi raporlarının ve mahkemenin ekoyıkım kararı verdiği bir projeyi ÇED sürecine sokmakla Bakanlığın suç işlediğini belirten yaşam savunucuları, Halkın Katılım Toplantısı üzerinden bu suça meşruiyet kazandırılamayacağını, suç üzerine kurulu bir ÇED sürecinin işletilemeyeceğini belirtti.

Toplantı düzenin eşitlik ilkesine aykırı olduğunu vurgulayan yaşam savunucuları, tarafsız olması gereken bakanlık yetkililerinin, firma temsilcileri ile birlikte sahnede oturarak toplantıyı yürütemeyeceklerini söyledi.

Toplantıyı yaptırmayan yaşam savunucuları, toplantı binası önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

“Milli parkları Sinpaş’a vermeyeceğiz”

“Yaşam alanlarımız müştereklerimizdir”, “Dokunma cennet kalsın” pankartlarını açan yaşam savunucuları adına basın açıklamasını Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin okudu.

Sundukları hukuki dayanaklar ve gösterdikleri tepki üzerine toplantının yapılamadığını belirten Beytekin, verdikleri mücadelede yeni bir aşama kaydettiklerini söyledi.

Toplantının hukuksuz olduğu ve yapılamadığına dair tutanakların kendilerine teslim edilmediğini söyleyen Beytekin, Marmaris’in talan edilmesine müsaade etmeyeceklerini, ve milli parkları Sinpaş’a vermeyeceklerini ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur