Rusya’da kısmi seferberlik kararı protesto edildi: 1000’den fazla gözaltı

Rus insan hakları kuruluşu OVD-Info Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından başlayan protestolarda 1000'den fazla kişinin gözaltına alındığını duyurdu

Rusya’da kısmi seferberlik kararı protesto edildi: 1000’den fazla gözaltı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’da kısmi seferberlik ilan etmesini protesto eden binden fazla kişi gözaltına alındı. Rus insan hakları kuruluşu OVD-Info, toplamda 1300 kişinin gözaltına alındığını aktardı.

En çok gözaltının St Petersburg ve Moskova kentlerinde olduğu belirtildi. Irkutsk, diğer Sibirya şehirleri ve Yekaterinburg’da da çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Moskova Savcılığı, dün yaptığı açıklamada internet üzerinden protestolara katılma çağrısı yapan kişilere ve protestolara katılanlara 15 yıla kadar hapis cezası verilebileceğini açıkladı.

Bu kişilerin silahlı kuvvetlerin itibarını zedeleme, Rus ordusu hakkında “yalan haber” yayma veya çocukları protestoya teşvik etme suçlarından yargılanabileceği belirtildi.

Biletler tükendi

Putin’in açıklamasının ardından başta Rusya’ya vize uygulamayan Türkiye ve Ermenistan olmak üzere diğer ülkelere tek yönlü uçuşlar da hızla tükendi. İstanbul ve Erivan gibi destinasyonlara uçak biletlerinin fiyatları hızla yükseldi.

Kremlin yalanladı

Sputnik’in haberine göre Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, kısmi seferberlik kapsamında 1 milyon kişinin göreve çağrılacağıyla ilgili basın yer alan iddiaları yalanladı.

Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise kısmi seferberliğe tabi olacak kişilerin sadece “askerlik yapmış, özel askeri eğitimden geçmiş ya da askeri deneyimi olan kişiler” olacağını belirtti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur