Peri bacalarını yok eden yol çalışması devam ediyor: “Bu ülke Kapadokya’ya yapılan ihaneti affetmeyecek”

Kapadokya'daki yol yapım çalışmaları tüm tepkilere rağmen sürüyor. İş makineleri ile yapılan çalışma bölgedeki peri bacalarına, manastırlara ve tarihi yapılara ciddi zarar veriyor. Kapadokya'ya yapılan ihanetin asla unutulmayacağını İfaden eden Kapadokya Çevre Platformu, "En üstten en alta her biriniz bu saldırının bedelini ödeyeceksiniz. Rant hırsından başka değeri olmayan bu anlayışı kökünden kazıyacağız hep birlikte" dedi

Peri bacalarını yok eden yol çalışması devam ediyor: “Bu ülke Kapadokya’ya yapılan ihaneti affetmeyecek”

Nevşehir’de birinci derece sit alanı olan ve 1985 yılından beri UNESCO Dünya Kültür mirası listesinde yer alan Kapadokya’daki yol yapım çalışmaları tüm tepkilere rağmen sürüyor. Nevşehir İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetlerine bağlı ekipler tarafından yaklaşık bir buçuk ay önce başlatılan yeni yol yapımı, Kapadokya’nın ortasından geçiyor.

İki hafta önce tepkiler üzerine durdurulduğu açıklanan yol yapımı 10 Eylül’de yeniden başlatıldı. İş makineleri ile yapılan çalışma bölgedeki peri bacalarına, manastırlara ve tarihi yapılara ciddi ölçüde zarar veriyor.

Peri bacalarını yok eden yol çalışmasının göz göre göre devam ettiğini belirten Kapadokya Çevre Platformu, “Milyon yıllık koruma altındaki Göreme Vadisi ve bin yıllık kilise yapıları tek bir yol uğruna yok ediliyor. Kapadokya Alan Başkanlığı Yetkilileri yargılanacaksınız” dedi.

Sosyal medyadaki paylaşımında Kapadokya’ya yapılan ihanetin asla unutulmayacağını İfaden eden Kapadokya Çevre Platformu, “En üstten en alta her biriniz bu saldırının bedelini ödeyeceksiniz. Rant hırsından başka değeri olmayan bu anlayışı kökünden kazıyacağız hep birlikte” ifadelerini kullandı.

“Peribacası kepçeyle yıkıldı”

Kapadokya’da peribacalarının kepçeyle yıkıldığı iddiası üzerine Ortahisar Belediyesi’nin yaptığı “kaçak yapılar yıkıldı” açıklamasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Benim paylaştığım Kapadokya ihanetinin ardından Ortahisar Belediyesi, ‘Kaçak yapılar kaldırıldı’ açıklaması yaptı. Bu açıklama kuyruklu bir yalandır. Bildiğiniz peribacası, mağara kepçeyle yıkıldı. O kadar kolay yalan söylüyorlar ki hiç yüzleri de kızarmıyor” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur